Buldan’dan İmralı açıklaması: Muhatabımız devlettir, derhal açıklama yapılmalı

Buldan’dan İmralı açıklaması: Muhatabımız devlettir, derhal açıklama yapılmalı
HDP Eş genel Başkanı Pervin Buldan, Abdullah Öcalan'ın Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi ile görüşmeye çıkmadığı yönündeki iddiaların açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. Buldan, "İktidar ve Adalet Bakanı derhal açıklama yapmalıdır." dedi.

Artı Gerçek - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın CPT heyetiyle görüşmeye çıkmamasına değinerek, “Bizim muhatabımız Adalet Bakanlığı’dır, devlettir. İktidar ve Adalet Bakanı derhal açıklama yapmalıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi, partinin Balgat’ta bulunan Genel Merkezi Ek Binası’nda toplandı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Parti Meclisi toplantısında konuştu.

Buldan konuşmasında, Asrın Hukuk Bürosu'ndan yapılan, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) ile görüşmediğine dair açıklamaya değindi.

‘İKTİDAR VE ADALET BAKANLIĞI DERHAL AÇIKLAMA YAPMALIDIR’

Buldan, konunun açıklığa kavuşturulması için Adalet bakanlığına çağrı yaptı ve şöyle dedi:

"Bu konu acilen açıklığa kavuşturulmalı, bir an önce yetkililerin açıklama yapmasını bekliyoruz. Bizim muhatabımız Adalet Bakanlığı’dır, devlettir. Eşbaşkanlar olarak bir süre önce İmralı Adası’na gitmek üzere yaptığımız başvuru, Adalet Bakanı’nın masasın üstünde hala duruyor. Bize herhangi olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmedi. Bu meseleye kimsenin gayri ciddi yaklaşmasına hakkı da haddi de yoktur. İktidar ve Adalet Bakanı derhal açıklama yapmalıdır."

Buldan ayrıca CPT'yi de ellerindeki bilgileri açıklamaya çağırdı:

"CPT de elindeki bilgileri derhal açıklamalıdır ve iktidarın bu hukuksuz uygulamalarına ortak olmamalıdır. CPT’ye de bu çağrıyı yapmak istiyorum. Biz HDP olarak bu mesele açıklığa kavuşana kadar, avukatların yaptığı başvuru kabul edilene kadar girişimlerimizi sürdüreceğiz.”

'BU KADAR ÇELİŞKİ VARKEN, ZAFER PEŞİNE DÜŞEN BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşmasında Suriye'nin kuzeyine yönelik olası kara harekatı ile ilgili de konuştu. Buldan, “Taksim’de sivil insanların hedef alınarak gerçekleştirilen bombalı saldırıya bir kaç hafta önce tanık olduk. Bu saldırıya ilişkin soru işaretleri güncelliğini korumaktadır. Ortada bu kadar çelişki olduğu halde, zafer kazanmanın peşine düşen bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi. (HABER MERKEZİ)


Öne Çıkanlar