CHP hafta sonu kurultaya gidiyor: İlk gün genel başkan, ikinci gün de 60 kişilik PM seçimi yapılacak

CHP hafta sonu kurultaya gidiyor: İlk gün genel başkan, ikinci gün de 60 kişilik PM seçimi yapılacak
Yayınlanma:
A+ A-
CHP, hafta sonu 38’inci Olağan Büyük Kurultay'ını gerçekleştirecek. Kurultayın ilk gününde, genel başkan seçilecek. Pazar günü ise partinin en önemli karar organı olan 60 kişilik Parti Meclisi (PM) için seçim yapılacak.

Artı Gerçek - Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP), 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından başlayan 'değişim' tartışmalarının ardından 'genel başkanın kim olacağı' özelinde önem taşıyan ve hafta sonu yapılacak olan 38’inci Olağan Büyük Kurultay'ına günler kaldı. İki gün sürecek kurultayda ilk gün, çok adaylı bir genel başkanlık yarışının yaşanması bekleniyor.

CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan Parti Meclisi’nde (PM), 38. Olağan Kurultay'ın 4-5 Kasım'da, Tüzük Kurultayı'nın da 25-26 Kasım’da yapılması kararlaştırıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı 'değişimcilerin' adayı Özgür Özel ve eski Parti Meclisi Üyesi Örsan Kunter Öymen’in genel başkanlık mücadelesi vermesi bekleniyor.

DİVAN BAŞKANLIĞI İMAMOĞLU'NDA

NTV'den Özgür Akbaş'ın haberine göre, Divan Başkanlığı'nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'nun yapacağı kurultayda genel başkan adayı olabilmek için 1368 delegenin yüzde 5’inin yani 68'sinin imzasını almak gerekecek.

CHP’de gerek genel merkez yönetimi, gerekse değişimciler, kurultayı garantileyebilmek yoğun çalışma yürütüyor. Her iki taraf da kurultaydaki olası tabloyu görebilmek için delegelerden imza topluyor.

Değişimciler şu anki tabloyu 'başa baş' olarak nitelendirirken, Kılıçdaroğlu’nun kazanacağını söyleyen bazı Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ise Genel Başkan'ın alacağı oyun 800’ün altına düşmeyeceğini iddia ediyor.

'ÇARŞAF LİSTE' Mİ 'BLOK LİSTE' Mİ?

Kurultayda genel başkan seçiminin ardından tüm dikkatler pazar gününe Parti Meclisi'nin (PM) belirleneceği seçime çevrilecek.

1368 delege, bu kez 60 üyeli PM ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu’nu belirlemek için sandık başına gidecek.

PM seçiminin 'çarşaf liste' ile mi yoksa 'blok liste' ile mi yapılacağı tartışma konusu. Kurultaya 'çarşaf liste' ile gidilmesi sonrasında ise seçilecek genel başkanın 'anahtar' listesini delegeye sunması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar