CHP’den seçim güvenliği açıklaması: Tüm eleştirileri aldık, ona göre hazırlandık

CHP’den seçim güvenliği açıklaması: Tüm eleştirileri aldık, ona göre hazırlandık
Yayınlanma:
A+ A-
Onursal Adıgüzel’in yerine atanan Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik, seçimdeki veri akışı ve sandık güvenliğine dair açıklama yaparak, "Tüm eleştirileri aldık, ona göre hazırlandık. Seçim güvenliği için üç aşamalı plan yaptık" dedi.

Artı Gerçek - 28 Mayıs’taki cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu Millet İttifakı partileri, Yeşil Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi ve birçok partiden sanatçı ve aydınlarda "sandığa sahip çık" mesajları geliyor. 14 Maysı seçimlerinde veri akışı konusunda eleştiri alan CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in yerine atanan Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik de seçimdeki veri akışı ve sandık güvenliğine dair yeni stratejilerini duyurdu.

Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle:

'TÜM ELEŞTİRİLERİ ALDIK'

“Tüm eleştirileri aldık, ona göre hazırlandık. Geçen 1 haftalık süreçte 14 Mayıs seçim gecesini yöneten ekip arkadaşlarıma hem de yeni katılan arkadaşlarıma birlikte yoğun bir çalışma temposu içerisinde devam eden yorgun ve hızlı geçen süreçte gerekli incelemeleri yaptık. Bunlarla ilgili detaylı bilgi vereceğim.

Seçim günü seçim sistemimiz hiçbir zaafiyete uğramadan çalışmış, çeşitli bant daralma teşebbüslerine karşın önceden tespitler edilmiş ve çözümler oluşturulmuştur. Siber saldırılar bertaraf edilmiştir. Seçim sistemimiz tarafından YSK ile oluşan sandık bazındaki farklılıklar işaretlenerek hızlıca itirazlar yapılmasına imkan sağlanmıştır. Bizim seçim sistemimizin esası sandık güvenliğidir. Seçim güvenliği için üç aşamalı plan yaptık. Bu aşamalar seçim öncesi, seçim süresi ve seçim sonrası olarak değerlendirilebilir.

'SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN ÜÇ AŞAMALI PLAN YAPTIK'

Birincisi seçim öncesi ikincisi seçim günü üçüncüsü de seçim sonrası yapılan düzenlemeler ve uygulamalardır.

Seçim öncesi sandık kurulu üyelerinin, müşeahhitlerin belirlenmesi, görevlendirilmesi, sonrasında parti okulumuz tarafından bunların eğitim verilmesi üzerinedir.

Seçim gününde oy verme işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, ıslak imzalı tutanakların teslim alınması üzerine kurulmuştur.

Seçim sonrası ise okul bilişim sorumluları tarafından seçim sonuçlarının genel merkezimize aktarılması, ıslak imza tutanakların ilçe başkanlıklarına teslimi ve varsa tutanaklar arasındaki farklılıkların tespit edilmesi, hukuki sürecin başlatılmasıdır.

'OY FARLILIKLARI ORTADAN KALDIRILDI'

14 Mayıs’ta yapılan oylama sonrasında sistemimiz tarafından ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları ile YSK’nin girdiği veriler arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Hem Genel Başkanımız hem cumhurbaşkanı adayımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu, hem de partimiz ve ittifakımız oylarından YSK sistemine yanlış girilenler olduğu tespit edilmiştir. Seçim sistemimiz bu sandıkların hepsinde bizi uyarmıştır. Bunların bazı 1 oy, bazıları 5 oy, bazıları da 100 oydur. Aleyhimize farklılık bulunan sandıklardan 2645’ini örgütlerimizin itirazlarıyla düzeltilmiştir. Yani il ve ilçe başkanlıklarımızın itirazıyla 2 bin 645 sandıkta aleyhimize ortaya çıkan farklılıklar ortadan kaldırılmıştır.

Hem medyada hem geleneksel hem sosyal medyada; CHP’nin bir haber ajansı ya da medya kuruluşu gibi seçim takip ekranı yayınlayacağıyla ilgili bir beklenti oluştuğu görülmektedir. Bizim seçim takip ekranımız halkı bilgilendirmede kullandığı bir ekrandır. Siyasi partiler şimdiye kadar bu ekranı yayınlamadıkları gibi şimdi de yayınlamayacaklardır.

Seçimin ilk turunda kullanılan teknolojik altyapıyla ilgili Türkiye’nin saygın uzmanlarıyla fikir alışverişinde bulunduk ve aksiyon aldık. Sandık sonuç tutanaklarının anlık analizleri için yapay zeka kullandık.

Biz de vatandaşımızın kendi TC Kimlik numarası ile giriş yaparak oy kullandığı sandığın ıslak imzalı tutanağı ile YSK’den gelen sonucunu kontrol ermesi için o gece sts.chp.org.tr sayfasını açtık. Bu sayfada aşırı talep sonucu yavaşlamalar yaşanmasına neden oldu.

VERİ GÜVENLİĞİ, VERİ HIZI, SANDIK SONUÇ TAKİP SİSTEMİ

Seçimin ilk turunda kullanılan teknolojik altyapıyla ve sistem mimarisiyle ilgili olarak, göreve geldiğimiz günden itibaren Türkiye’nin saygın uzmanlarıyla fikir alışverişinde bulunduk ve gelen tüm önerilerle ilgili aksiyon aldık.

Veri güvenliğini ve veri hızını arttırmaya yönelik yeni nesil teknolojilerle sistem mimarimizi güncelledik. Ayrıca sandık sonuçlarının anlık analizleri için yapay zeka teknolojilerini sistemimize entegre ederek sandık sonuç takip sistemimizi güncelledik.

'BU YENİ BİR SEÇİM, MAÇ 0-0'

Güncellediğimiz teknolojik altyapımız, şu anda alanında uzman kişileri tarafından test ediliyor. Sistem güvenliği açısında tüm teknik detayları şu anda açıklamayı uygun bulmuyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi seçim sistemi konusunda tüm vatandaşlarımızın içi rahat olsun.

Unutulmamalıdır ki siyasi partiler için seçim, sistem değil, ıslak imzalı tutanaktır.

Erdoğan ve tek rejiminin partisi AKP güvenoyu alamamıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştır. Bu seçim yeni bir seçimdir. Yani maç 0-0’dır. Biz seçim güvenliğiyle ilgili gerekli tedbirleri aldık. Siz sandığa gelin, oyunuzu kullanın ve gerisini Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Millet İttifakı’na bırakın.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar