CHP’li Ağbaba: Kimse kendi egosunu tatmin etmek için ittifakı bozmamalı

Yayınlanma:
A+ A-
Yerel seçimler yaklaşırken ittifak tartışmaları da hız kazandı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, "Türkiye’de umut olan ittifakın olmasından yanayız. Kimse kendi egosunu tatmin etmek için ittifakı bozmamalı. İttifaklar devam etmeli" dedi.

Yusuf DURDU


MALATYA - Malatya'da partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenleyen CHP Milletvekili Veli Ağbaba, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın "Ülkemizde aşırı yoksulluk veya açlık sınırında yaşayan kişi bulunmamaktadır" sözlerini eleştiren Ağbaba, Türkiye’de 3.7 milyon kişinin aşırı yoksulluk çektiği için destek programına alındığını hatırlattı.

Ağbaba, "Bizim bakanlarımız Türkiye’de değil; İsveç, Danimarka ve Norveç gibi ülkelerde yaşıyor gibi. Bunların döneminde insanlar ikinci, üçüncü el ayakkabı, giysi alıyorlar. Emekliler, ölen komşularının giysilerini giyiyorlar. Türkiye’nin gerçeği bu ama beyefendiler ülkede yaşamıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verilerine baktığımız zaman bunun doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Ülkemizde 3.7 milyon aile aşırı yoksulluk çektiği için destek programına alınmış. 3.4 milyon kişi sosyal yardım alıyor. Asgari ücretin 11 bin 402 TL olduğu ülkede 'Aşırı yoksulluk ve açlık sınırda yaşayan kişi bulunmuyor' demek hakikaten halkla dalga geçmektir" dedi.

'ANAYASAYA UYMAYANLA YENİ ANAYASA YAPILMAZ'

Ağbaba, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Gezi Davasından tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için verdiği 'hak ihlali' kararına uymayan Yargıtay 3. Dairesi'nin AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla başlayan yargı krizini ve iktidarın 'yeni anayasa' çağrısını da değerlendirdi. Ağbaba, 'Anayasayı tanımayanlarla, anayasa değişikliği masasına oturulamaz. Aklımızla alay ediyorlar. Mevcut anayasaya uymayan biriyle anayasa değiştirilse de bir şey olmaz. Can Atalay altı ay önce milletvekili seçildi, AYM karar vereli 24 gün oldu. Maalesef, Meclis iradesi ve AYM'nin kararı yok sayılıyor. Numan Kurtulmuş, anayasa değişikliği için parti parti geziyor ama mevcut anayasaya uymuyor. Tek adam rejiminde anayasa ortadan kalkmış durumda. Bir ülkede anayasa askıya alınırsa, hukuk yoksa, orası bir terör devleti olur. Kanunların olmadığı bir yerde hüküm kalmaz" diye konuştu.

'İTTİFAKLAR DEVAM ETMELİ'

İttifak tartışmalarına da değinen Ağbaba, "2019’da eski Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyguladığı ittifak modeli önemliydi ve başarılı oldu. Türkiye’de umut olan ittifakın olmasından yanayız. Genel Başkanımız Özgür Özel açıkladı; her ilde değil ama Cumhur İttifakı’na karşı bir ittifakla kazanılabiliyorsa herkes fedakarlık ederek yerel seçimlere gitmeli. Kimse kendi egosunu tatmin etmek için ittifakı bozmamalı. CHP de bu konuda müzakereye açıktır. Önümüzdeki dönemde bu değişimle beraber yeni büyükşehirler, iller ve ilçeler kazanacağız. Umarım ittifak devam eder. CHP bu konuda öncü rol oynamaya hazır" dedi.

SÜPER KUPA TEPKİSİ: 'SATILAN TÜRKİYE'NİN İTİBARIDIR'

Ağbaba, 30 Aralık'ta Galatasaray ile Fenerbahçe'nin karşılaşacağı Süper Kupa Finali'nin Suudi Arabistan'da oynanmasını da eleştiren Ağbaba, şunları söyledi: "Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa Maçı Suudi Arabistan’da yapılacakmış. Niçin, para için. Allah, bunların gözünü doyursun. Galatasaray ve Fenerbahçe’ye karşı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) maçı Suudi Arabistan’a alıyor. Bunların yüzü Suudi Arabistan’a dönük, oradaki uygulamaları beğeniyorlar. Kadının sokağa çıkamadığı, ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüğü Suudi Arabistan’da maç oynamaya çalışıyorlar. Bir taraftan da Filistin ile ilgili efeleniyorlar. Bir taraftan Filistin’e gözyaşı dökerken diğer yandan İsrail’e en büyük desteği veren Suudi Arabistan’da maç oynatıyorlar. Bu kararın mutlaka geri alınması lazım. Satılan sadece maç değil Türkiye’nin itibarıdır."

Öne Çıkanlar