Cizre Belediyesi'ne kayyım atanmasının yıl dönümünde polis ablukası: 'AKP'nin çaresizliğinin bir yansıması'

Yayınlanma:
A+ A-
HDP'li Cizre Belediyesi'ne kayyım atanmasının yıl dönümü... Polis ablukası altında gerçekleştirilen basın açıklamasında, "AKP’nin çaresizliğinin bir yansıması" denildi.

Artı Gerçek - Şırnak'ın Cizre Belediyesi'ne kayyım atanmasının yıl dönümü, belediye binası önünde protesto edildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şırnak Milletvekili Zeki İrmez ile yerlerinde kayyım atanan Cizre Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi bir araya gelerek, açıklama yapmak istedi.

POLİS ABLUKASI

Polisler, sabahın erken saatlerinde parti binasına giden tüm yolları ablukaya aldı. Polisler, "2 günlük eylem ve etkinlik yasağı" gerekçesiyle açıklamaya izin verilmeyeceğini bildirdi. Polisler, ilçe binasından kapı önüne çıkmak isteyen grubu engellemek için de kapıyı bariyerlerle kapattı. Polis engeli, kalkan ve kapılarak vurularak protesto edildi.

'KAYYIMLARI TANIMIYORUZ'

HEDEP Milletvekili Zeki İrmez, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olduğuna işaret ederek, cumhuriyetin kuruluşunun Kürt halkının haklarının gaspı üzerine kurulduğunu söyledi. İrmez, Kürtlerin özgür ve eşit bir şekilde yaşamak için demokratik siyaset yürüttüğünü vurguladı. 2016 ve 2019 yıllarında belediyelere kayyım atandığına dikkati çeken İrmez, kayyımları tanımadıkların vurguladı.

'AKP'NİN ÇARESİZLİĞİNİN BİR YANSIMASI'

Yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu ise, kayyımların "AKP’nin çaresizliğinin bir yansıması" olduğunu söyledi. AKP’nin siyasette elde edemediklerini kayyımlarla elde etmeye çalıştığını söyleyen Kutlu, kayyımlar eliyle hukuksuzlukların sürdürüldüğünü belirtti.

Kitle, sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “ Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. (MA)

Öne Çıkanlar