Cumhur İttifakı'ndan bu kez 'Hazine avansı' çıktı

Cumhur İttifakı'ndan bu kez 'Hazine avansı' çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
AKP ile Yeniden Refah Partisi (YRP) arasında imzalandığı belirtilen ittifak deklarasyonunun ekonomiye ilişkin bölümünde, 'Merkez Bankası'nın Hazine’yi fonlandırmasının önündeki engellerin kaldırılacağı' belirtiliyor

Artı Gerçek - AKP ile Yeniden Refah Partisi (YRP) arasında imzalandığı belirtilen ve kamuoyuna da yansıyan ittifak deklarasyonunun ekonomiye ilişkin bölümü dikkat çekti.

Deklarasyonda, 'Merkez Bankası’nın (MB) Hazine’yi fonlandırmasının önündeki engellerin kaldırılacağı' belirtiliyor.

Ekonomistlere göre bu 2001 krizinden sonra tamamen kaldırılan 'Hazine avansı' uygulamasının yeniden getirilmesi anlamına geliyor. Bu uygulamada Hazine istediği zaman MB’den avans alabiliyor.

Ekonomistler, “Bu uygulama 90’lı yılların yüksek enflasyonunu kontrol altına alabilmek için sonlandırılmıştı. Yüksek enflasyonun kaynağı olarak görülmüştü. Çünkü daha fazla para basmak gerekeceği için enflasyon oluşuyordu. O zaman için bunun kaldırılması doğruydu. Kamunun borç ihtiyacı yüksekti. Devlet her deliği tıkamaya çalışıyordu” yorumunu yaptı.

6284 KRİZİ YAŞANMIŞTI

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılmak için 30 maddelik bir talep listesi sunmuştu. Taleplerden biri de ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu’nun değiştirilmesiydi.

Yeniden Refah Partisi, şart listesinin 15’inci maddesinde bu isteği şöyle dile getirmişti:

“İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin TBMM’de de oylanması ve uzantısı 6284 sayılı yasanın aile bütünlüğünü bozucu hükümlerinin ayıklanması.”

Buna karşılık Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez” demişti.

AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin, YRP’nin değiştirilmesini istediği kadına şiddetle mücedeleye yönelik 6284 sayılı kanun için, “6284 sayılı kanun, bizim için önemli bir konudur ve kırmızı çizgimizdir. Sayın cumhurbaşkanımızla yaptığımız toplantılarda da katılan tüm kadın STK’lerin de var olduğu toplantılarda da bu aynen böyle zaten ifade de edilmiştir” ifadelerine yer vermişti.

Erbakan, 22 Mart’ta 6284 konusunda AKP’yle herhangi bir ayrılık yaşamadıklarını, AKP’lilerin YRP’nin hazırladığı mutabakat metnini imzalamadığı için ittifaka katılmadıklarını söylemişti.

Ardından YRP, 14 Mayıs’ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Cumhur İttifakı'na katılma kararı almıştı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar