Demirtaş: Öcalan'In yerine geçme teklifi siyaseten de ahlaken de uygunsuzdu

Demirtaş: Öcalan'In yerine geçme teklifi siyaseten de ahlaken de uygunsuzdu
Selahattin Demirtaş, kendisine Öcalan'ın yerine geçmesi yönündeki teklif ile ilgili konuştu. Basına yansıyan kısımlarının eksik olduğunu belirtti, "siyaseten de ahlaken de uygunsuz bir teklifti" dedi.

Artı Gerçek - Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halk TV Ankara temsilcisi Özlem Akarsu Çelik'in, 1 Aralık Perşembe günü görülen Kobani Davasındaki savunmasından basına yansıyan bölümlere ilişkin sorularını yanıtladı.

Demirtaş, "MİT Müsteşarı Hakan Fidan sizinle hangi tarihte görüşmek istedi? Bu görüşmede size, Öcalan’ın yerine geçme teklifi mi yapılacaktı? Görüşme talebini niçin reddettiniz?" sorusuna şu cevabı verdi:

'SAVUNMANIN BASINA YANSIYAN KISIMLARI EKSİK'

"Aslında tüm bu soruların yanıtlarını, dünkü duruşmadaki savunmamda detaylarıyla anlattım. Ancak ne yazık ki, savunmamın basına yansıyan kısımları son derece eksik ve yetersiz oldu. Sözünü ettiğim görüşme talebi, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında, İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder aracılığıyla bana iletilmişti. Hatırlarsınız, o dönem Çözüm Süreci'ydi ve İmralı Heyeti, Hükümet yetkilileri ve MİT Müsteşarı ile sık sık bir araya geliyordu."

"Siyaseten de ahlaken de uygunsuz bir teklifti. Dolayısıyla zaten Öcalan ile açık bir görüşme trafiği sürerken beni öne çıkarma anlamına gelebilecek böylesi bir girişimi hiç düşünmeden reddettim.
Bu girişim, Çözüm Sürecini sabote etmekten başka hiçbir işe yaramazdı ve görüştüğünüz muhataplarınıza karşı samimiyetsizlik, iki yüzlülük anlamına gelirdi. Benim böyle bir oyunun parçası olmam mümkün değildi."

'SİLAHLI ÖRGÜTÜN YÖNETİCİLİĞİ TEKLİFİ DEĞİLDİ'

Akarsu'nun "Demokratik siyasetteki bir lider nasıl silahlı örgütün başına geçebilir? Siz kabul etseydiniz bile Öcalan ve Kandil buna nasıl ikna edilecekti?" sorusunda Demirtaş'ın yanıtı da şöyle oldu.

PKK liderliği teklifinden söz etmiyorum elbette, bu çok absürt olurdu tabii ki. Çözüm Süreci'nde, muhataplık açısından Öcalan’ın yerine rol almaktan söz ediyorum. Yoksa benim silahlı bir örgütün liderliğini, yöneticiliğini yapmam teklifi değildi.

'CEZAEVİNDEYKEN HİÇ BİR DEVLET YETKİLİSİ İLE GÖRÜŞMEDİM'

Demirtaş, cezaevine girdikten sonra benzer tekliflerin kendisine gelmediğini de söyledi. Bu dönemde hiç bir devlet yetkilisi ile iletişiminin olmadığını vurguladı:

"Cezaevinde olduğum ilk günden bugüne kadar hiçbir devlet yetkilisiyle doğrudan veya dolaylı hiçbir temasım, mesajlaşmam ya da iletişimim olmadı. Bunu kesin ve net olarak herkesin bilmesi lazım. "

Demirtaş, "Öcalan ile görüşme talebiyle yaptığınız başvuruya olumlu yanıt alırsanız kendisine ne diyeceksiniz?" sorusuna da şu cevabı verdi:

"Bütün bu olup biten gelişmeleri değerlendirip kendisini dinlemeyi ve kendi görüşlerimi onunla paylaşmayı düşünüyorum. Tabii ki böyle bir görüşme imkanı verilirse şartlarımdan biri olarak, mutlaka hücre arkadaşım Adnan Selçuk Mızraklı’nın gözlemci olarak hazır bulunmasını isteyeceğim. Nihayetinde tarihe mal olacak bir görüşmeyi tek başıma yaparak manipülasyonlara açık hale getirmem söz konusu olamaz. İzin verirler mi emin değilim ama umarım bu görüşme gerçekleşir ve diyaloğu öne çıkararak çatışma seçeneğinin bertaraf edilmesine katkı sunabiliriz."

Öne Çıkanlar