Devlet Bahçeli'den köpeklere yönelik katliam düzenlemesi yorumu: Kaç saat uyutacaklar, bunlar belirsiz

Devlet Bahçeli'den köpeklere yönelik katliam düzenlemesi yorumu: Kaç saat uyutacaklar, bunlar belirsiz
Devlet Bahçeli, 'uyutma' adı altında köpeklere yönelik katliam düzenlemesi hakkında konuştu: "Bu uyutma nedir, kim yapacak, sınırı ne kadar, kaç saat uyutacaklar? Bunlar tabii belirsiz."

Artı Gerçek - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM gündemine gelmesi beklenen ve kamuoyunun geniş kesimlerinde tepkilere neden olan uyutma adı altında sokak hayvanları hakkındaki 'katliam'lı yasal düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, "Zannediyorum Meclis'te veyahut da hükümet nezdinde konu ele alınacak. Belediyeler üzerinde belki tasarruflar sağlanacak. Buna da bir son verilecek herhalde, çünkü çok tehlikeli boyutlara ulaştı" diye konuştu.

Türkiye’de hükümetin sokak hayvanları konusunda Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanması tartışmalara neden oldu.

Hazırlanmakta olan yasa teklifinde, sokak köpeklerinin toplanıp barınaklara götürülmesi ve belirli bir süre için sahiplenilmemeleri durumunda 'uyutulmaları' adı altında toplu bir katliam öngörülüyor.

Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi beklenen teklife, muhalefet partileri ve hayvan hakları savunucuları tepki gösteriyor. Türkiye'nin birçok kendinde 'uyutma' adı altında katletme seçeneğinin ortadan kalkması için hayvan hakları savunucuları eylemlerini sürdürüyor.

BAHÇELİ: HUDUTSUZ, SINIRSIZ SEVGİ BİR ŞEYE YARAMIYOR

Siyasiler bu konuya dair görüşlerini tek tek açıklarken son olarak Devlet Bahçeli'ye de sokak köpekleri soruldu. Düzenlemede 'uyutulma' adı altında katletme seçeneğinin bulunduğunun belirtilmesi üzerine Bahçeli, "Konunun önerilen şeklini tam bilmiyorum. Kim ne maksatla öneriyor.

Uyutunca nasıl uyutulacak, ne kadar uyutulacak, kim uyutacak? Bunları bilen yok. Ama dün hayvanların sevgisi üzerinde aşırı derecede yorum yapanlar şimdi sokak hayvanlarından şikayet eder konuma gelmişlerdir. Demek ki hudutsuz, sınırsız sevgi bir şeye yaramıyor" dedi.

'SINIRI NE KADAR, KAÇ SAAT UYUTACAKLAR?'

Düzenlemeyle ilgili başka bir soru üzerine Bahçeli, incelediği bir konu olmadığını belirterek "Televizyonlardaki tartışmaları dinliyoruz. İkiye bölünmüş vaziyetteler. İşte en çok ağırlık kazanan şey, köpekleri uyutma konusu. Köpekler, Türkiye'nin neresine giderseniz gidiniz öğlen sıcaklığında mutlaka uyurlar ve herkes görür onu. Ama bu uyutma nedir, kim yapacak, sınırı ne kadar, kaç saat uyutacaklar? Bunlar tabii belirsiz" değerlendirmesinde bulundu.

'İNSANLARI SEVMEKTEN UZAK KALANLARIN HAYVANLARI SEVMEYE YÖNELMELERİ...'

Bir gazetecinin, "Köpeğin gözüne bakarsanız uyutulmasına içiniz kıyamaz" yönündeki ifadelerinin belirtilmesi üzerine Bahçeli, "Tartışma çok farklı boyutlara götürüyor. Türkiye'de ve dünyada çok şeyler oluyor. Çok insan açlık sınırının altında, işsiz, kimsesiz. Birçok olaylarla karşı karşıya.

İnsanları sevmekten uzak kalanların hayvanları sevmeye yönelmeleri acaba insanları sevmekteki güçlükten mi kaynaklanıyor, onu da bilmek lazım. Benim alanıma girmiyor" ifadesini kullandı.

Bahçeli, "Sizin bir hayvanınız oldu mu?" sorusuna, "Yok" yanıtını verdi. (AA)

Öne Çıkanlar