Köpeklere yönelik katliam düzenlemesi... Özgür Özel, fon kurulmasına dikkat çekti: 'Elimizi taşın altına koymaya hazırız'

Köpeklere yönelik katliam düzenlemesi... Özgür Özel, fon kurulmasına dikkat çekti: 'Elimizi taşın altına koymaya hazırız'
Özel, 'uyutma' adı altında köpeklere yönelik katliam düzenlemesi hakkında konuştu. Özel, hayvanlar için bir fon kurulmasının önemine işaret ederek "Elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bu fonun mutlaka kurulması lazım. Çare itlaf, uyutma değil" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM gündemine gelmesi beklenen ve kamuoyunun geniş kesimlerinde tepkilere neden olan uyutma adı altında sokak hayvanları hakkındaki 'katliam'lı yasal düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, "Türkiye'de bir sokak hayvanları sorunu var ama çare uyutma değil" dedi.

Özel, hayvanlar için bir fon kurulmasının önemine işaret ederek "Bugün karşı karşıya olduğumuz konu, 'Tasarruf yapacağız, buna ayıracağımız para yok. Ne yapacağız, öldüreceğiz.' Elimizi taşın altına koymaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Özel, TV100'de katıldığı programda soruları yanıtladı. Sokak hayvanlarına yönelik düzenleme hakkında Özel "Türkiye'de bir sokak hayvanları sorunu var. Covid'den sonra ciddi şekilde var çünkü o sırada çok ciddi şekilde ürediler ve kısırlaştırma faaliyetlerine de yeterli çaba gösterilmediği anlaşılıyor. Artık bu sabah işine, okula, camiye gidene bir tehdit" dedi.

'UYUTMA SADECE KUDUZ GİBİ HASTALIKLARDA VAR'

Bu durumun sınıfsal bir sorun haline dönüştüğünü ifade eden Özel, şunları söyledi:

"Toplu taşıma kullanana veya korunaklı bir sitede oturmayana sorun, diğeri açısından değil gibi. 2020 yılında Meclis'te bir komisyon kurduk. Hayvan Haklarının Korunması Komisyonu raporu yayımlandı ve Genel Kurul'da da görüşüldü. Hayvan hakları fonu kurulacak diyor bu rapor. Fon parayı; belediyelerin aldığı vergilerden, şans oyunlarından, kesilen idari para cezalarından, yapılacak bağışlardan alacak.

Fonla etkin bir kısırlaştırma seferberliği ve yeterince barınak yapılacaktı. Bunu yapsaydık 4 yılda böyle bir sorun olmayacaktı. Bu raporda uyutma diye bir şey yok. Uyutma konusu tedavi edilemeyen, kuduz gibi hastalık durumlarında sadece var. Bunların dışında uyutma yok. Bugün karşı karşıya olduğumuz konu, 'Tasarruf yapacağız, buna ayıracağımız para yok. Ne yapacağız, öldüreceğiz.' Elimizi taşın altına koymaya hazırız. Bu fonun mutlaka kurulması lazım. Çare itlaf, uyutma değil."

ERDOĞAN'I HAZİRANIN İLK YARISINDA BEKLİYOR

CHP lideri, Erdoğan ve Bahçeli ile görüşmelerine de değindi. Özel, şunları aktardı:

"MHP lideri Sayın Bahçeli’den randevu aldım. Önce hakkını teslim edelim. Kurultayı kazandıktan sonra Sayın Bahçeli 2. gün beni arayıp tebrik etti. Ben de yılbaşında, bayramda kendisini aradım. Sayın Erdoğan’la yaptığımız görüşmeden Sayın Bahçeli’ye de ayrıntılı olarak bilgi verdim. Erdoğan’dan neler talep ettiğimiz anlattım dolayısıyla mini bir Erdoğan görüşmesindeki benim 28 dakika süren söz hakkını 10-12 dakika Bahçeli’ye özetledim. Sayın Bahçeli’de diyalog ortamıyla ilgili geri bildirimleri de olumlu yöndeydi.

Kendisinin diyalog meselesinde geride duran bir siyasetçi olmadığını vurgulayan önemli yaklaşımları oldu. Bahçeli'nin normalleşme sürecine kredi verdiğini oradan anladım. Hasan Doğan’a da hem taziye dilekleri ilettik hem teşekkür ettik. Resmi Gazete’de bu kararlar yayınlanacağı dakikada bizim Namık Tan’a WhatsApp’tan Sayın Genel Başkanın Cumhurbaşkanımızla görüşmede bahsettiği konuyla ilgili bir bildirim yapmış, bu da çok nazik bir şey.

Bunun bilinmesini istedim ben. Ben de kendisini aradım ve bu çok önemli Sayın Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ettim. 22 yıllık İktidar, muhalefet çelişkisinde bir ziyarete karşı iadeyi ziyaretin 15 gün içinde olması beklenmez. Haziran’ın ilk yarısında bekliyorum." (ANKA)

Öne Çıkanlar