Dışişleri'nde Hakan Fidan dönemi başladı

Dışişleri'nde Hakan Fidan dönemi başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Dışişleri Bakanlığı'na atanan eski MİT Başkanı Hakan Fidan, görevi Mevlüt Çavuşoğlu'ndan devraldı. Fidan, "Milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim" dedi.

Artı Gerçek - 13 yıl süren MİT Başkanlığı sonrasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı'na atanan Hakan Fidan, görevi Mevlüt Çavuşoğlu'ndan devraldı. Fidan, "Şahsıma gösterilen güven için teşekkür ediyorum" dedi.

Dışişleri Bakanlığı devir töreninde konuşan Çavuşoğlu, "Sekiz yıl taşıdığım bayrağı değerli kardeşim Hakan Fidan'a devrediyorum. En zor coğrafyalarda en hassas konularda devletimizin ve milletimizin bekasını birlikte koruduk. Her zaman bakanımız ve bakanlığımızın emrinde olacağım" ifadelerini kullandı.

'BAKANIMIZIN EMRİNDE OLACAĞIM'

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Milletimiz verdiği yetki ve Cumhurbaşkanımızın takdiriyle büyük bir şerefle çalıştım. Diplomasi kimliğimizin ayrılmaz bir parçası. Türk'ün olduğu her yerde devlet, devletin olduğu her yerde diplomasi vardır. Çok hızlı değişen dünyada geleneklere sadakat kadar, zamanın ruhuna göre hareket etmek gerekiyordu, biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hareket ettik. Girişimci ve insancıl dış politika ruhuyla dünyanın her yerinde menfaatimizi koruduk. 8 yıl 6 ay 13 gün taşıdığım Dışişleri bayrağını Hakan Fidan kardeşime devrediyorum. Hariciyemizi ve Milli İstihbarat Teşkilatımız güzide kurumlarımızdır. Başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerine karşı birlikte mücadele ettik. Ben de her zaman bakanlığımızın ve bakanımızın emrinde olacağım. Bana destek olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

FİDAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR EDEREK BAŞLADI

Fidan ise "Sayın bakanım çok değerli misafirler MİT’te 13 yıl süren görevim sonrası sayın cumhurbaşkanıma teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. Çavuşoğlu için "Kendisiyle arkadaşlığımız Bilkent’te başladı. Zorlu görevleri beraber başardık" diyen Fidan, "Sayın Çavuşoğluyla arkadaşlığımız okul sıralarında başladı. Kendisi devlet adamı ve dost olarak üstün meziyetler ortaya koydu. Bugün Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında aranıza katılmaktan gurur duyuyorum. Devletimizin ve milletimizin bütünlüğü ve refahı için her türlü özveriyi göstereceğiz. Devletimize, milletimize ve vatanımıza hayırlı olsun. Allah mahcup etmesin" ifadelerini kullandı.

Fidan, "Devletimizin her türlü etkin alanından bağımsızlığı ve milletimizin iradesinin egemenliği esasına dayanan milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar