Diyarbakır’daki toplantıda Kürdistanî İttifak'ı kalıcılaştırma kararı alındı

Diyarbakır’daki toplantıda Kürdistanî İttifak'ı kalıcılaştırma kararı alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ekim 2020 18:14
A+ A-
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Diyarbakır’da Kürt partilerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda önemli kararlar alındı.

Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK- Diyarbakır’da temaslarını sürdüren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar,  Kürt partilerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eş başkanları,  Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürt Demokratlar Platformu (PDK-Bakur), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) ve Azadî Partisi temsilcileri katıldı. Toplantıda HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, İmam Taşçıer, Alican Önlü, Nusrettin Maçin ve Nejdet İpekyüz’de hazır bulundu.

TOPLANTI KARARLARI AÇIKLANACAK

Toplantı öncesi bir açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, pandemi gerekçesiyle uzun zamandır Kürt siyasi partileriyle bir araya gelemediklerini söyledi.  Bu tür toplantıların ilerleyen süreçlerde daha fazla olacağı bilgisini veren Aydeniz, alınacak kararların toplantı sonrası kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı. Aydeniz’in açıklamasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. Yapılan toplantının ardından KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş ile HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklamalarda bulundu.

‘KÜRDİSTANİ İTTİFAKI’IN KALICI HALE GETİRİLMESİ KARARI ALINDI

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kürdistani İttifak partileriyle yapılan toplantıda önemli kararlar alındığını söyledi. Toplantıda pek çok konunun tüm açıklığıyla konuşma fırsatı bulduklarını belirten Sancar, "Bizler çok yararlandık bu görüşmeden bazı somut kararlar alma memnuniyetiyle ayrılıyoruz. Öncelikle seçime dönük bir ittifak olarak ortaya çıkan platformun, bundan böyle kalıcı hale gelmesi için çalışmaların yoğunlaştırılması konusunda görüş birliği oluştu.  Esasen seçimlerden sonra bu yönde görüşmeler yapılmıştı ama ilk defa bugün ‘Kürdistani İttifakı’ın kalıcı hale gelmesi açıkça ve somut bir şekilde konuşuldu. Ve ilk adım bugün atılmış oldu" dedi.

TOPLANTI TARİHİ BELİRLENECEK

Toplantıdan,  Kürdistani İttifakın kalıcı hale getirmek amacıyla somut çalışmalar yapılmasına dönük kararlar çıktığını anlatan Sancar, "Bugünkü toplantıyı bu yönde bir başlangıç olarak görüyoruz. Bundan sonraki toplantının tarihini mevcut sekreterya belirleyecek, o toplantıda bugün alınan karar gündemin tek maddesi olacak ve bu madde etrafında, bu gündem etrafında somut çalışmalar yapılacak. Elbette büyük önem verdiğimizi tekrar söylemeye bile gerek görmüyorum" diye konuştu.

‘KÜRTLERİN ULUSAL VARLIĞI TEHDİT ALTINDA’

Kürtlerin uluslar birliğinin önemini vurgulayan Sancar, ulusal birliğin Kürtler açısından hayati olduğuna dikkat çekti. Ulusal birliğin hayati olmasının nedenini, Kürtlerin ulusal varlığının tehdit altında olmasından kaynaklandığını ifade eden Sancar, şunları söyledi: "Ulusal hakları ya tanımıyor, inkar ediliyor ya da var olan haklarına yönelik amaçlı müdahaleler sürekli yapılıyor. Dolayısıyla ulusal varlıkları ve hakları tehdit altında olan bir halkın siyasi temsilcilerinin de ortak bir çizgide buluşma mecburiyetleri vardır. Kendi aralarında ortaklığı oluşturma yükümlülükleri ve sorumlulukları vardır. Bu sorumluluk her konuda görüş içinde bulunmayı şüphesiz gerektirmez. Temel konularda, ilkelerde ve hedeflerde buluşmak Kürt halkına karşı tarihi siyasi ve hatta ahlaki bir sorumluluktur.  Bu sorumluluğunun bilinci olarak bir araya geliyoruz. HDP bu konuda üzerine düşeni yapmaya kararlıdır. Aynı kararlılığı ve samimiyeti Kürdistani İttifak partilerinde de fazlasıyla görmüş olmak bizleri sevindiriyor.

‘KÜRTLERSİZ DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM OLMAZ’

 Bu ittifak çalışmalarının önemli bir diğer boyutu da Türkiye demokrasisine güçlü bir katkı sunma potansiyeline sahip olmasıdır. Türkiye’de demokratik dönüşüm Kürtlerin katkısı olmadan mümkün görünmüyor. Bugüne kadar yaşanan tecrübeler, Kürtlerin aktif ve etkili bir şekilde yer almadığı bir mücadeleden demokratik dönüşümün çıkamayacağını göstermektedir. Bu konuda da ittifak partileriyle de görüş birliği içinde olduğumuzu müşahede ettik.  Kürtlerin etkili katılımı ancak Türkiye’de demokratik dönüşümü mümkün kılar, bunun bütün kamuoyuna duyurulmasını önemli görüyoruz."
 

Öne Çıkanlar