'Erdoğan'ın yargılanması için çalışacağım'

'Erdoğan'ın yargılanması için çalışacağım'
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 09:16
A+ A-
Milletvekilliğinin düşürülmesi için ilk adım atılan HDP'li Faysal Sarıyıldız kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

Süheyla KAPLAN


Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından yurt dışında yaşayan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın milletvekilliğinin düşürülmesi talebini onaylayarak Meclis Genel Kurulu'na sevk etti. 


SARIYILDIZ'IN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLÜYOR haberi için tıklayınız 


Sarıyıldız, sevk kararının ardından Almanya'dan açıklamalarda bulundu. Sarıyıldız şunları söyledi: Bugünkü karar iktidar ve sistemini en çok zorlayan partimize karşı çok önceden siyasal soykırım temelinde başlatılan sürecin son adımıdır. Bizler açısından beklenmedik bir karar değildi. Her türlü hukuki değerin ayaklar altına alındığı, devletin tüm gücünü elinde bulundurmasına rağmen korku nöbetleri geçiren bir ceberrutun, talimatlarının her türlü yasadan üstün görüldüğü bir dönemi yaşıyoruz. Ama bedeli ne olursa olsun bu korku imparatorluğu yıkılacak, insanlık ve savaş suçlarına bulaşan muktedirler yargılanacak, bu ülkeye özlemini yaşadığımız eşit, özgür, demokratik yaşam inşa edilecektir.

'ERDOĞAN YARGILANMADAN EDEMEYECEK'

Erdoğan'ın yargılanması için çalışacaklarını söyleyen Sarıyıldız, "Erdoğan kendisine muhalif olanları önce kriminalize etmekte ve daha sonra da devletin hedefi haline getirmektedir. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türkiye'de kriz daha da derinleşiyor. En önemli müttefiki Almanya ile dahi kavgalı hale geldi. Faşizm herkesi düşman olarak görmekte. Erdoğan'ın siyaseti bütün dünyadan, Türkiye'den izole edilmesine neden olmaktadır. Erdoğan yargılanmadan edemeyecek. İnsanlarin vicdanında ve savaş suçlusu olarak yargılanacak. Erdoğan'ın uluslararası mahkemelerde yargılanması  için çalışacağız. Erdoğan değil bizi halk seçmiştir. Halka karşı görevimiz devam edecektir' diye konuştu. 

'TÜRKİYE'YE DÖNMEYECEĞİM'

Türkiye'nin yarı açık cezaevine dönüştüğünü savunan Sarıyıldız, "Cezaevleri kaçtığımız yerler değil. Saray ve savaş suçlularını teşhir edene kadar partim adına Avrupa'da calışmalarıma devam ediyorum. Siyasal açıdan bir fayda görseydik Türkiye'ye dönerdim" dedi. 

Öne Çıkanlar