Erdoğan neden söylem değişikliğine gitti? CHP'den 'yumuşama dönemi' değerlendirmesi

Erdoğan neden söylem değişikliğine gitti? CHP'den 'yumuşama dönemi' değerlendirmesi
CHP'li kurmaylar, Erdoğan'ın Özgür Özel'le görüştükten sonra siyasette 'yumuşama' vurgusu yaparak söylem değişikliğine gitmesini değerlendirdi. Kurmaylar, “Niye böyle bir söylem değişikliğine gittiğiyle ilgili niyet okuması yapmadıklarını” ifade etti.

Artı Gerçek - 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yarışı ikinci sırada tamamlayan ve 22 yıllık iktidarında ilk kez seçim yenilgisi alan AKP'de genel başkan Recep Tayyip Erdoğan'in geçtiğimiz günlerde, birinci parti konumuna yükselen CHP'nin genel başkanı Özgür Özel'le yaptığı 1.5 saatlik görüşme halen çokça konuşulmaya devam ediyor.

Siyasette sert söylemleriyle bilinen ve her fırsatta CHP'yi sert sözlerle eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, görüşmenin ardından 'yumuşama dönemi' vurgusu yaparak 'söylem değişikliği'ne gitmesi de CHP'li kurmaylar tarafından değerlendirildi.

Erdoğan’ın değişen söylemlerini değerlendiren CHP kurmayları, “Niye böyle bir söylem değişikliğine gittiğiyle ilgili niyet okuması yapmadıklarını” söyledi.

'ÜLKENİN SORUNLARINA ÇÖZÜM İÇİN BAZEN EL SIKMAK GEREKİYOR'

Cumhuriyet'in aktardığına göre; CHP’nin birinci parti sorumluluğunda davranması gerektiğini söyleyen partililer, “İnsanlar bizden sıkıntılarını dillendirmemizi, bu konuda kimle konuşmamız gerekiyorsa konuşmamızı bekliyor. Biz de bu nedenle ‘Müzakere de mücadele de ederiz’ diyoruz. Ülkenin ortak sorunlarına çözüm için bazen el sıkmak da gerekiyor” dedi.

'BİZ KENDİMİZE GÜVENİYORUZ'

Kurmaylar, “AKP ile iyi iletişim Erdoğan’a yarar” iddiasına ilişkin de “Biz kendimize güveniyoruz, böyle bir endişemiz yok. Ama bu görüşmelerin ülkeye faydası olur. Ekonomik kriz, dış politika gibi konularda sorunlarımız yumuşayan bir dille çözülebilir. Kutuplaşmanın zarar verdiğini söyleyen her zaman bizdik. Siyasette bir dil değişikliğine öncü olduk, Erdoğan da attığımız adıma olumlu karşılık verdi. Bundan sonra nasıl olacağını göreceğiz. Ülkemizin kazanmasını istiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmesine ilişkin konuşmuş ve "Siyasette yumuşamaya ihtiyaç olduğunu" ifade ederek kendisinin de CHP'yi ziyaret edeceğini söylemişti.

'TÜRKİYE'NİN BUNA İHTİYACI VAR'

Bu adımın atılmasıyla Türkiye'de siyasetin yumuşama dönemine girdiğini öne süren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Özgür Bey CHP'de genel başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması, iktidar ve ana muhalefet arasında olumlu bir gelişmedir. Bundan önceki süreçlerde bu tür maalesef adımlar atılmıyordu. Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Özgür Bey'e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye'nin, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar