Mazbatasını alan Erdoğan yemin ederek göreve başladı

Yayınlanma:
A+ A-
28 Mayıs'ta yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM kürsüsünden yemin ederek, 5 yıl sürecek görevine başladı. Erdoğan'ın yeni kabineyi de bu akşam açıklaması bekleniyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, mazbatasını almak ve yemin etmek üzere geldiği TBMM'nin kapısında, Meclis Geçici Başkanı Devlet Bahçeli tarafından törenle karşılandı.

Erdoğan'a Meclis'te eşi Emine Erdoğan'ın yanısıra Burak Erdoğan haricindeki çocukları ve torunları da eşlik etti.

MAZBATAYI BAHÇELİ SUNDU

Meclis kürsüsünde, geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli'den mazbatasını alan Erdoğan, yemin ederek, 2028 yılına kadar sürecek görevine başladı.

Sonrasında İstiklal Marşı okunmasıyla tören sona erdi.

MUHALEFETTEN PROTESTO

Öte yandan Erdoğan yemin metnini okurken Yeşil Sol Parti ve CHP milletvekilleri protesto amacıyla ayağa kalkmadı.

tbmmprotesto.jpg

Protesto nedeniyle töreninin bitiminin ardından AKP'lilerle CHP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

Dünkü milletvekili yemin töreninde de muhalefet Erdoğan'ı protesto etmişti.

TBMM BAŞKANI 7 HAZİRAN'DA SEÇİLECEK

Erdoğan'ın yemin etmesinin ardından Bahçeli, 7 Haziran'da TBMM Başkanı'nı seçmek üzere Meclis'in yeniden toplanacağını belirterek, oturumu bitirdi.

ANITKABİR ZİYARETİ

Erdoğan, TBMM'deki törenin ardından saat 15.50'de Anıtkabir'i ziyaret etti.

anitkabir.jpg

Atatürk’ün mozolesine çelenk koyan Erdoğan, daha sonra Misak-ı Millî Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Erdoğan, deftere yazdığı metni okudu.

'BU SEÇİM YENİ DÖNEMİN KAPILARINI AÇTI'

Erdoğan, özel deftere yazdığı metinde şu ifadelere yer verdi:

“Aziz Atatürk, Türkiye bir seçim sürecini daha tüm dünyaya örnek gösterilecek rekor bir katılımla demokrasi şöleni havasında suhuletle neticelendirdi. 14 Mayıs'ta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapacak 28’inci dönem milletvekillerini belirleyen milletimiz 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda da şahsımıza yüzde 52,18 oy oranıyla yine büyük bir teveccüh gösterdi. Hamdolsun bir 5 yıl daha ülkemize ve necip milletimize hizmet edecek olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin de güvenoyu aldığı bu seçimlerin milletimizin yeni bir dönemin kapılarını açtığına inanıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz. Asrın felaketi, 6 Şubat depremlerinin yaralarını hızla sarıp söz verdiğimiz gibi depremzedelerimizi en kısa sürede yeni yuvalarına kavuşturacağız. 12. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin ebedi ve ezeli kardeşliğine sahip çıkmaya, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğiz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Ruhun şad olsun.”

BEŞTEPE'DE TÖREN

Saat 17.00'de ise Beştepe'de, yabancı konukların da katılımıyla 'Göreve Başlama Töreni' düzenlendi.

Erdoğan'ın süvari birliğiyle Beştepe'ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapıldı. Ayrıca Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101 pare top atışı gerçekleştirildi.

toren.jpg

Törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ile TSK Tarihi Birlik de yöresel kıyafetleriyle hazır bulundu.

Erdoğan'ın akşam saatlerinde de yeni kabineyi açıklaması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar