Kulis: Mevcut kabinede bir isim dışında tüm bakanlar değişiyor

Kulis: Mevcut kabinede bir isim dışında tüm bakanlar değişiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın en geç cumartesi günü yeni kabineyi açıklaması bekleniyor. Gazeteci İsmail Saymaz, edindiği kulis bilgilerine göre yeni bakanların listesini paylaştı. Buna göre, mevcut kabinede tek bir bakan koltuğunu koruyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun ardından dikkatler yeni kabineye çevrildi. Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü TV canlı yayınında, yeni kabineye ilişkin edindiği bilgileri paylaştı.

Tayyip Erdoğan'ın beş yıllık görev süresi sonunda damadı Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar'ı cumhurbaşkanı adayı olarak hazırlamayı planladığını belirten Saymaz, "Erdoğan'ın kendisi ise AKP Genel Başkanı olarak kalacak" dedi.

Saymaz, yeni kabine için konuşulan isimlere ilişkinse şunları söyledi:

EKONOMİ: Erdoğan, küresel sermaye çevrelerinin kendisine bir beş yıl daha kredi açması beklentisiyle ekonomi yönetiminin başına Mehmet Şimşek'i düşünüyor. Şimşek görevi kabul etti. Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olabilir. Bu durumda Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye ayrılabilir. Bu bakanlıklardan birinin başına Cevdet Yılmaz gelebilir. Benim duyduğum kadarıyla Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile çalışmak istemiyor. Onun yerine de üç kamu bankasından birinin genel müdürünü getirebilir.

DIŞİŞLERİ BAKANI: Diğer bakanlıklarla ilgili iddialar da doğru. Dışişleri Bakanlığı'na Hakan Fidan ya da İbrahim Kalın'ın geleceği artık netleşmiş durumda. MİT Başkanlığı'na MİT başkan yardımcılarından biri düşünülüyor.

SAVUNMA BAKANI: Savunma Bakanlığı'na ya Hulusi Akar ya da Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'in geçmesi bekleniyor. Ben Yaşar Güler diye biliyorum.

İÇİŞLERİ BAKANI: İçişleri Bakanlığı'na ise mevcut İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın ismi geçiyor. Devlet Bahçeli'nin Süleyman Soylu yerinde kalsın minvalinde bir itirazı olabilir. Soylu'nun yerinde kalmasını Bahçeli istiyor diye duydum. Eğer bu olmazsa Süleyman Soylu'ya cumhurbaşkanı başkanvekili gibi bir pozisyon olabilir.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI: Sanayi Bakanlığı'na Mehmet Fatih Kacır ismi geçiyor. Kaçır, Selçuk Bayraktar'ın ekibinden. Bayraktar şimdiden kabineye bir isim sokabilir.

ADALET BAKANI: Adalet Bakanlığı'na Ali İhsan Yavuz'un ismi geçiyor.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI: Mevcut bakanlardan sadece Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yerini koruyabilir.

SAĞLIK BAKANI: Sağlık Bakanlığı'na Naci Ünver düşünülüyor.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI: Cumhurbaşkanı yardımcılığına Binali Yıldırım gelebilir.

TİCARET BAKANI: Ticaret Bakanlığı Vedat Demiröz. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar