Erdoğan'ın töreni akla Erbakan'ın 47 yıl önce attığı 'temeli' getirdi: Arabayla Meclis'e getirilmişti

Erdoğan'ın töreni akla Erbakan'ın 47 yıl önce attığı 'temeli' getirdi: Arabayla Meclis'e getirilmişti
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan'ın Hatay'daki devlet hastanesi töreninin göstermelik olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Necmettin Erbakan'ın benzeri bir 'temel atma'sı gündeme geldi. Senatör Niyazi Ünsal, Erbakan'ın Erzincan'da attığı temeli arabasıyla Meclis'e getirmişti.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'da Yeni Defne Devlet Hastanesi temel atma töreni sonrası ortaya çıkan görüntülerin tartışması sürerken, sosyal medyada Necmettin Erbakan'ın 1976 yılındaki temel atma töreniyle olan benzerliği gündem oldu.

Erdoğan'ın 24 Mart'ta "Beton geldi mi? Geldi. Laf yok. İcraat. Mikserler çalışsın" diye talimat verdiği törenin ardından, yapılması beklenen hastane için bölgede hiçbir çalışmanın olmadığı ortaya çıkmıştı. Çok küçük bir alanda göstermelik beton döküldüğü anlaşılmıştı. Bölgeye gün içinde gönderilen iş makineleriyle atılan temel apar topar ortadan kaldırıldı.

Sosyal medyada bu törenin yankıları sürerken, çok sayıda kullanıcı 1976 yılında Necmettin Erbakan'ın başbakan yardımcısı olarak görev yaptığı dönemdeki temel atma töreniyle benzerliğini gündeme getirdi.

ARABASINA YÜKLEYİP MECLİS'E GETİRDİ

Eski Erzincan Cumhuriyet Senatörü Niyazi Ünsal, Erbakan’ın Erzincan’da temelini attığı bir tesise ait temeli arabasının bagajına yükleyerek 11 Temmuz 1976’da TBMM önünde basın toplantısı düzenlemişti. Temelin devlet kayıtlarında bulunmadığını belirten Ünsal, “Otomobil bagajında taşınan bu temel MC hükümetinin bir süredir yurt düzeyinde attığı sahte temellerden birisidir” demişti.

'TEMEL ÇALMA' SUÇUNDAN DAVA AÇILMIŞTI

Ünsal hakkında bu basın toplantısının ardından “temel çalma” suçundan dava açılmıştı. Ünsal, CHP’li İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı’yı terör olayları karşısında etkisiz kalmakla suçlaması ve Özaydınlı’nın istifasını istemesiyle de hatırlanıyordu. Ünsal, Özaydınlı’ya tepkisinin ardından kesin ihraç istemiyle CHP Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

Ünsal, 1973-1979 yılları arasında senato üyesi olarak görev yaptı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar