Erkan Baş, Yargıtay'ın Gezi davası kararına karşı eyleme geçti: Hatay'dan Ankara'ya yürüyecek

Erkan Baş, Yargıtay'ın Gezi davası kararına karşı eyleme geçti: Hatay'dan Ankara'ya yürüyecek
Yayınlanma:
A+ A-
TİP Hatay Milletvekili Can Atalay dahil Gezi Davası'nda yargılanan 5 kişiye verilen hapis cezalarının onanmasına tepki gösteren Türkiye İşçi Partisi genel Başkanı Erkan Baş, 1 Ekim'de Hatay'dan Ankara'ya yürüyeceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Yargıtay Gezi Parkı davasında, Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Türkiye İşçi Partisinden milletvekili seçilen Av. Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku'ya verilen 18'er yıl hapis cezalarını onadı.

1 EKİM'DE HATAY'DAN ANKARA'YA YÜRÜYECEK

TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, yaşanan hukuksuzluğa karşı 1 Ekim'de Hatay'dan Ankara'ya yürüyüş gerçekleştireceğini duyurdu:

"Başta Hatay milletvekilimiz Can Atalay olmak üzere, hapis cezaları onanan tüm Gezi tutsakları nezdinde emekçi halkımızın özgürlüğüne dönük yargı darbesini kabul etmiyorum.

Özgürlük için, 1 Ekim günü Hatay'dan Ankara'ya doğru ilk adımımı atacağım. Yalnız olmadığımı, olmadığımızı biliyorum. Saray da öğrenecek!"

Kararın ardından bir açıklamada Türkiye İşçi Partisi (TİP) sosyal medya hesabı üzerinden paylaşıldı.

TİP, açıklamayı şu notla paylaştı:

"Yargı Saray'ın, Gezi halkındır! Hatay Milletvekilimiz Can Atalay’ın Saray yargısının hukuksuz operasyonuyla tutsak edilmesini kabul etmeyeceğiz! Can Atalay depremzede Hatay'ın onuru, Gezi Direnişi tarihimizin yüz akıdır!"

'TÜM GEZİ TUTSAKLARINA YENİDEN KAVUŞACAĞIZ'

Yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

"Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Davası'na ilişkin kararını açıkladı. Taksim Dayanışması'ndan Mücella Yapıcı, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay'ın cezaları bozulup tahliyelerine karar verildi. Hatay Milletvekilimiz Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Osman Kavala ve Çiğdem Mater'in cezaları ise onandı.

Tüm Gezi tutsaklarına yeniden kavuşacağız!

Yargıtay bu kararıyla, ülkemizin tarihindeki en büyük birliktelik Örneklerinden birini sergilediği, en büyük onurumuz Gezi Direnişi'ni bir suç unsuru olarak tanıdığını açıkça ifade ederek halkın karşısında bir tutum almıştır.

Sadece bununla kalmayıp, depremzede Hatay halkının milletvekili olarak seçtiği Can Atalay'ın cezasını onayarak seçme ve seçilme hakkını ihlal etmiş, üstüne üstlük depremzedelere karşı büyük bir hakarette bulunmuştur. Depremde yaşamını yitirenlerin kanını yerde bırakmış, enkaz altından kurtulanlara "Sizin sorunlarınız, Meclis'te dile getirilmeyi hak etmiyor" demiştir.

Gezi Direnişi, Recep Tayyip Erdoğan ve şürekası öyle istiyor diye yargılanabilecek bir şey değildir, ülkemizin yüz akıdır. Gezi halkındır, Yargıtay Saray'ındır.
Kamuoyuna ilan ediyoruz: Bu hukuksuzluğun, keyfiliğin, eziyetin üstüne özgürlüğümüz için yürüyeceğiz!"

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar