Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu'ndan Yargıtay'ın Gezi kararına tepki: Büyük bi utanç

Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu'ndan Yargıtay'ın Gezi kararına tepki: Büyük bi utanç
Yayınlanma:
A+ A-
Kılıçdaroğlu, Kavala, Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku'ya verilen cezaların onanmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Bu karar büyük bir utançtır!" dedi. Davutoğlu da bir tepki mesajı paylaştı.

Artı Gerçek - Yargıtay Gezi Parkı davasında, Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Türkiye İşçi Partisinden milletvekili seçilen Av. Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku'ya verilen 18'er yıl hapis cezalarını onadı.

Kararın ardından siyasetçilerden tepkiler gelmeye başladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Yargıtay, bir demokrasi mücadelesi olan Gezi Parkı Direnişinin, talimatla “suç” gösterilmesi utancına ortaklık etmiştir. Unutulmamalıdır ki; Gezi direnişi, demokrasi tarihimizde özgürlüğü haykıran gençlerin gür sesidir. Bu sesi hiçbir güç kısamaz! Bu karar büyük bir utançtır!"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da kararı "Hukukun ne ölçüde siyasallaştığını gösteren hazin örneklerden biri" olarak nitelendirdi:

"Örtülü af niteliğindeki infaz yasaları ile çetelerin serbest bırakılması sonrasında Yargıtay 3. Dairesinin uzun yargılama süreçleri ile zaten tartışmalı hale gelen Gezi Davası ile ilgili açıkladığı onama kararı, ülkemizde hukukun ne ölçüde siyasallaştığını gösteren hazin örneklerden biri olmuştur. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamaya hazırlanırken yargıyı, muhalefeti sindirecek bir araç haline getirmek yerine; hukuk devletini Anayasal düzenimize hâkim kılmayı, kutuplaşmayı bitirmeyi ve toplumsal barışın yollarını açmayı hedeflemeliyiz."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar