Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Büyük tsunami geliyor böyle enflasyon düşmez

Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: Büyük tsunami geliyor böyle enflasyon düşmez
Eski bakan Mehmet Şimşek'in, “Nurettin Nebati'nin yerine geçeceği iddialarını ‘dönmem’ dediği öne sürüldü. Şimşek’in, ‘Sürekli para basılıyor, halen de basılacak gibi görünüyor. Böyle enflasyon mu düşer?’ dediği iddia edildi.

Artı Gerçek - Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in iktidarın ekonomi politikasını eleştirdiği öne sürüldü. Geçen ay Erdoğan’la tesis açılışına katılan Şimşek'in Erdoğan'la yan yana fotoğrafı için “Ben istemedim” dediği belirtildi. Bir daha ekonomi başına geçmeyeceğini belirten Şimşek’in ‘Dönmem. Ancak bana bir görev verilse bile (Erdoğan'ı kastediyor) bana bırakmaz, bırakamaz. O yüzden dönmemin bir anlamı olmaz’ dediği iddia edildi.

Sözcü’de yer alan Veli Toprak’ın haberine göre Şimşek, 16 Aralık 2022'de Enerji Bakanlığı'nın düzenlediği “Doğalgaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Törenine” katıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte kurdele kesti. Erdoğan'ı karşılama töreninde de bulunan Şimşek'in yıllar sonra Erdoğan'la fotoğraf vermesi, akıllara, “Nurettin Nebati'nin yerine Şimşek mi geliyor?” sorusunu getirdi. Şimşek'in o buluşmaya dair şunları söylediği öğrenildi:

Şimşek'in, Erdoğan'la yan yana açılış yaptığı ve protokolde ön sırada yer aldığı fotoğraf için yakın çevresine “Ben istemedim, adamları (Erdoğan'ı kastediyor) ayarladı” dediği belirtildi.

‘BÜYÜK TSUNAMİ GELİYOR’

Dolar ve faiz artışlarının yaşanan ekonomik sıkıntıları açıklamaya yetmeyeceğini savunan Şimşek, “Büyük tsunami geliyor. Dünyada birçok ülke parayı, yatırımı çekiyor. Bizde öyle bir durum söz konusu değil” dedi.

‘BÖYLE ENFLASYON MU DÜŞER?’

Enflasyonun ineceği tezlerine katılmadığını da belirten Şimşek, iktidarın ekonomi politikasını ise şöyle değerlendirdi: “Sürekli para basılıyor, halen de basılacak gibi görünüyor. Böyle enflasyon mu düşer? BİM'e, A-101‘e baskı yapmakla, ‘Fiyatları indirin, zam yapmayın' demekle enflasyon düşmez. Bildiğim bir marketin kar marjı sadece yüzde 4. Nereye kadar ‘Zam yapmayın' diyebilirsiniz.”

‘DÖNMEM’

Şimşek, yeniden ekonominin başına geleceği veya başka bir görev alacağı yönündeki yorumlara da şu karşılığı verdi: “Dönmem. Ancak bana bir görev verilse bile (Erdoğan'ı kastediyor) bana bırakmaz, bırakamaz. O yüzden dönmemin bir anlamı olmaz.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar