Fatih Altaylı: AKP'nin anketlerinde İmamoğlu önde çıkıyor, Erdoğan İstanbul için özel birim kurdu

Fatih Altaylı: AKP'nin anketlerinde İmamoğlu önde çıkıyor, Erdoğan İstanbul için özel birim kurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Fatih Altaylı, iktidarın İstanbul seçimleri için yaptırdığı anketlerin neredeyse hepsinde Ekrem İmamoğlu'nun önde çıktığını yazdı. İddiaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'u geri almak için özel bir birim kurup başına Efkan Ala’yı getirdi.

Artı Gerçek - Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Cumhur İttifakı'nın Ankara ve İstanbul'da Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun karşısına çıkaracağı adaylar merak konusu olmaya devam ederken, AKP'nin yaptırdığı anketlerin neredeyse tamamında İmamoğlu'nun önde görüldüğü belirtildi. Eski içişleri bakanı ve eski AKP genel başkan yardımcısı Efkan Ala'nın da İstanbul'daki 'kilidi çözmek' adına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından özel bir birimin başına getirildiği iddia edildi.

Gazeteci Fatih Altaylı, şahsi internet sitesinde bugün kaleme aldığı yazıda, Erdoğan'ın "kafasındaki en önemli konunun" yerel seçimlerde İstanbul'u kazanmak olduğunu belirterek anketlere dair şu kulisi paylaştı:

"Benden duymuş olmayın ama iktidar partisinin yaptırdığı hemen hemen tüm anketlerde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında Ekrem İmamoğlu önde görünüyor. Kiminde 1, kiminde 2, kiminde 3 puan önde. AK Parti’deki gerek gerçek siyasetçilerin gerekse paralı trollerin sürekli İmamoğlu’na saldırmaları, sürekli İmamoğlu’nun başarısız göstermeye çalışmaları bu yüzden."

'ERDOĞAN BÜTÜN BÜTÜN ENERJİYİ İSTANBUL'A YOĞUNLAŞTIRDI'

İktidar partisinin ve destekçilerinin bu nedenle her şeyde İmamoğlu’nu suçladığı tespitini yapan Altaylı, "Erdoğan için İstanbul o kadar önemli ki, Ankara falan umurunda değil. Bütün enerjiyi İstanbul’a yoğunlaştırmış durumda" dedi. Altaylı, "Bu yüzden de Efkan Ala’yı İstanbul için kurduğu özel birimin başına getirmiş. Ala da kendi kurduğu bir kadro ile İstanbul için doğru adayı belirlemek ve kenti yeniden AK Parti’ye kazandırmak için yoğun bir faaliyet içinde" ifadelerini kullandı.

AKP'nin İstanbul aday konusunda kafa karışıklığı yaşadığını belirten Altaylı, partide şu ana kadar öne çıkan isimleri şöyle sıraladı: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum.

Altaylı, "Tabii Erdoğan’ın şapkadan tavşan çıkarma ihtimali her zaman var, o da ayrı" derken, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in “Yerel seçimlerde 81 ilde kendi adayımızı çıkaracağız” açıklamasının "Saray’a müjde olduğunu" da yazdı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar