Gergerlioğlu: Mülteciler gruplar halinde gönderiliyor, rakam seçime bir ay kala paylaşılacak

Gergerlioğlu: Mülteciler gruplar halinde gönderiliyor, rakam seçime bir ay kala paylaşılacak
Yayınlanma:
A+ A-
HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, son dönemde mültecilerin gruplar halinde sınır dışı edildiğini söyledi. Geri göndermelerin iktidarın talimatıyla yapıldığını belirten Gergerlioğlu, seçime bir ay kala toplam rakamın açıklanacağını iddia etti.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Türkiye’de yaklaşan seçimlerde en çok konuşulacak konulardan biri de mültecilerin durumu olacak. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, son dönemde göçmen ve sığınmacıların gerekçesiz bir şekilde gruplar halinde geri gönderildiğini dikkat çekti ve bunun AKP'nin seçim planının bir parçası olduğunu iddia etti.

Artı Gerçek’e konuşan Gergerlioğlu, mülteci dernekleri ve hukukçulardan kendisine çok sayıda şikayet geldiğini söyleyerek, “İktidar Avrupa’nın dikkatini çekmemek için gruplar halinde mültecileri gönderiyor ve bunu seçimde gündeme getirecek” dedi.

‘AVUKAT GÖRÜŞMESİ YAPILMADAN GERİ GÖNDERİLİYORLAR’

Hukukçulardan aldığı bilgiyi de paylaşan Gergerlioğlu, geri gönderme merkezlerinde bekletilen çok sayıda göçmen ve mültecinin avukat görüşmesi dahi yapmadan sınır dışı edildiklerinin altını çizdi. Konuya ilişkin bir de örnek veren Gergerlioğlu, “Avukat Sinan İpek’in bana yaptığı başvuruda 30 kişilik bir aile sabah saatlerinde Gazi Antep Geri Gönderme Merkezi’ne götürülmüş ve avukat görüşmesi dahi yapmadan aileleriyle birlikte sınır dışı edilmiştir. Buna benzer birçok sayıda vaka yaşanıyor” dedi.

‘TALİMATI HÜKÜMET VERDİ’

Konuya ilişkin soru önergeleri verdiğini hatırlatan Gergerlioğlu şöyle konuştu:

“İnsanların apar topar geri gönderme merkezlerine götürüldüğü ve ardından hızlıca sınır dışı edildiği bir süreç yaşanıyor. Bu süreç yaklaşık üç dört aydır yaşanıyor. İktidar, muhalefetin sığınmacı kozunu ellerinden almaya çalışıyor. Görüştüğümüz Suriyeli insan hakları savunucuları da benzer açıklama yaptılar. Yoğun bir baskı ile karşı karşıya olduklarını ve gruplar halinde sınır dışı edilme olaylarının yaşandığını söylüyorlar. Anladığımız kadarıyla hükümet tarafından böyle bir talimat verilmiş” .

‘HENÜZ KAMUOYU İLE PAYLAŞILMIYOR’

Hükümetin yaptığı bu hamleyi henüz kamuoyuna duyurmadıklarını, bunun nedeninin de Avrupa ile olan ilişkileri bozmak istememeleri olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, “Bu konuyla ilgili ilerleyen günlerde açıklama yapacaklardır. Zaten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ara ara rakamlar vererek Suriyeli ve sığınmacıları gönderdiklerine yönelik de açıklamalar yapıyor” dedi.

‘SEÇİME BİR AY KALA AÇIKLANACAK’

Seçime bir ay kala Soylu’nun toplu bir rakam vererek bunu seçim malzemesi yapacağını söyleyen Gergerlioğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Uluslararası arenada toplu rakamlar verilirse tepki alacaktır. Bunun önüne geçmek için gruplar halinde geri göndermeler yaşanıyor. Bir defada binler göndermek yerine çaktırmadan insanları gönderiyorlar. İleride bir sıkıntı yaşanmasın diye insanlara da gönüllü geri gönderme belgesini imzalatıyorlar. Yani hukuki olarak da bunun önlemini alıyorlar."

Suriyeli insan hakları savunucusunun hafta içinde kendisine verdiği bilgiyi de paylaşan Gergerlioğlu, yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Dün Ankara’da 22 civarında kişi gözaltına alınmış daha sonra Akyurt Geri Gönderme Merkezi’ne götürülmüş. Avukat bana ulaşarak sınır dışı edileceğini söyledi. İnsanların bu şekilde toplu olarak geri gönderme merkezlerine götürüldüğünü o da söyledi. Yani hem hukukçulardan hem de insan hakları savunucularından çok sayıda benzer vaka yaşandığını biliyoruz.”

Öne Çıkanlar