Hazine ve Maliye Bakanlığı Sarraf’ın borçları sorusuna Saray’ı adres gösterdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sarraf’ın borçları sorusuna Saray’ı adres gösterdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 11:46
A+ A-
Bakan Nebati, Rıza Sarraf’ın SGK borçlarına ilişkin soru önergesine yanıt için Cumhurbaşkanlığı’nı işaret ederken, SADAT’a ilişkin vergi incelemelerine dair soruya 'gizli kalmalı' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Rıza Sarraf’ın SGK borçlarına ilişkin soru önergesine ve SADAT’a ilişkin vergi incelemeleri hakkındaki soruyu verdiği yanıt dikkat çekti. Rıza Sarraf’ın SGK borçlarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı’nı işaret eden Nebati, SADAT’a ilişkin vergi incelemeleri hakkındaki soruyu "gizli kalmalı" diyerek yanıtsız bıraktı.

‘CUMHURBAŞKANI YARDIMCILIĞI UHDESİNDEDİR’

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre CHP Milletvekili Kani Beko, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Beykoz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yayımladığı resmi ilana göre Rıza Sarraf’ın SGK’ya 1.6 milyon TL ceza borcu bulunduğuna dikkat çekti. Sarraf’ın 2016’da Türkiye’yi terk ettiğine ve ABD’ye yerleştiğine işaret eden Beko, 2017’de ise mal varlıklarına el konularak, şirketlerine kayyım atandığını bildirdi. Beko, Sarraf’ın bir şirketinin ise hâlâ faaliyette olduğunu belirterek, bakanlığın bu konularda soruşturma başlatıp başlatmadığı, kayyımların bu konuda görevini yapıp yapmadıklarını sordu. Nebati ise tek cümlelik yanıtında, "yazılı soru önergesine ilişkin hususlar, Cumhurbaşkanı yardımcılığı uhdesindedir" demekle yetindi.

‘SADAT’IN MALİ DENETİMİ’

CHP Milletvekili Murat Emir, Nebati’ye, SADAT AŞ’nin mali açıdan denetiminden geçip geçmediği ne kadar vergi tahakkuk ettirildiği ne kadar gelir vergisi ve SGK primi ödediği, ithalat ve ihracat faaliyeti olup olmadığı gibi çeşitli sorular yöneltti.

‘GİZLİ KALMALI’

Nebati, Vergi Usul Yasası’nın "vergi mahremiyeti" başlıklı maddesine dikkat çekerek, yasada vergi muameleleri ve incelemeleri ile uğrayan memurlar ile diğer görevlilerin öğrendikleri sırları veya gizli kalması lazım gelen diğer hususları ifşa edemeyeceklerinin hüküm altına alındığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ile CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın SADAT’a ilişkin soru önergelerine, "konunun bakanlığının görev alanına girmediği" gerekçesiyle yanıt vermedi.

 

Öne Çıkanlar