İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklama: YSK görüşünü açıklamak zorunda

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklama: YSK görüşünü açıklamak zorunda
Yayınlanma:
A+ A-
İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "Erdoğan üçüncü kez adaylık için resmen başvurduğunda YSK, görüşünü açıklamak zorunda" dedi. Zorlu, yasalara rağmen 'aksi yönde bir görüş çıkmadığı takdirde bu meşru olacak mı, asıl soru bu' dedi.

Artı Gerçek - İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adaylığına dair açıklamasında YSK'nın açıkladığı görüşün bir meşruiyet tartışması yaratabileceğini söyledi. Erdoğan adaylık için resmen başvurduğunda "YSK mutlaka görüşünü açıklamak zorunda" diyen Zorlu, açıklanan görüşün aday olabileceği yönünde olması durumunda çıkacak tartışmalara dikkat çekerek "Bu görüş, hukuki mi olacaktır? Belki böyle sunulmak istenecektir. Ama meşru mu olacaktır? Asıl soru bu. Biz ülkemizde, hele ki böyle ağır problem yaşadığımız dönemde bir meşruluk tartışması çıkmasını istemiyoruz" dedi.

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, bugün partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Zorlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığı ile ilgili soruya 2007 ve 2017 Anayasa değişikliklerine dikkat çekerek şu yanıtı verdi:

'YSK'NIN GÖRÜŞÜ HUKUKİ OLACAK MIDIR?'

“Biz; milletimizin iradesine, ferasetine gerçekten inanıyoruz. Sandıktan da asla korkmuyoruz. Ancak şu birkaç hususu da hatırlamakta fayda var. 2007 ve 2017 Anayasa değişikliklerinde anayasada çok net bir ifade var.

‘Cumhurbaşkanı’nın iki defadan fazla seçilemeyeceği.’ Anayasanın lafzına ve ruhuna bir bütün olarak baktığınızda, bu anayasa demokrasi, kuvvetler ayrılığına, tek bir kişinin tahakkümüne bırakılmaması için yönetimin; bu maddeyi onun için konuşlandırmış. Burada tarih resmen açıklandığında ve sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda; bu süreçte YSK mutlaka görüşünü açıklamak zorundadır. Artık vatandaşlarımız da buradan nasıl bir görüş çıkacağını merak etmiyor. Aksi bir görüş olmadığı halde, bu çıkan görüş hukuki mi olacaktır? Evet, belki böyle sunulmak istenecektir. Ama meşru mu olacaktır? Asıl soru bu. Biz ülkemizde bir meşruluk tartışması çıkmasını istemiyoruz. Bu hepimizin sorumluluğundan olan bir iş, başta YSK olmak üzere.”

YSK'ya üniversite öğrencilerinin bulundukları illerde oy kullanabilmesi için bir çağrıda bulunan Zorlu şunları söyledi:

YÖK'E ÇAĞRI: SINAVLARI BİR HAFTA ERTELEYELİM

"Parti olarak, Yüksek Seçim Kurulu’nda gerekli girişimleri başlatacağız; acaba bir genelge yoluyla yurtta kalan üniversite öğrencileri kısıtlı takvime sıkışmadan bugünden itibaren isterlerse bu değişikliği yapabilirler mi? İkincisi, yurtta kalmaları halinde bulundukları ilde oy kullanabilirler mi bunun YSK tarafından araştırılıp, hemen bir toplantı sonrasında kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. YÖK’e bir çağrımız var, gelin bu tarihlerde yapılması muhtemelen olan sınavları erteleyelim, en azından bir hafta. İkametgahını alamamış arkadaşlarımızın, cuma günü ve pazartesi günü tatil olmasını, ders yapılmamasını öneriyoruz."

'OY KULLANAN ÖĞRENCİLERİN YOL MASRAFI KARŞILANACAK'

Bütün bunlar gerçekleşmediği takdirde; Gençlik Politikaları Başkanlığımızın bu konuda önemli bir çalışması var. İlgili web sayfasına girerek, başvurularını bütün arkadaşlarımız yapabilirler. Hiçbir parti ayrımı gözetmeden, bu başvuruyu yapan bütün arkadaşlarımızın bulundukları illere giderek oy kullanmalarını ve daha sonra öğrenim gördükleri yere dönmelerine imkan tanıyacağız, bu konuda maddi desteği biz karşılayacağız. Bu da İyi Parti taahhüdü olarak kayıtlara geçsin.” (ANKA)

Öne Çıkanlar