İYİ Parti’de ‘ittifak’ yasağı: İl ve ilçe başkanlarına talimat gönderildi

İYİ Parti’de ‘ittifak’ yasağı: İl ve ilçe başkanlarına talimat gönderildi
İYİ Parti’de ittifak görüşmeleri yapmak yasaklandı. Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği talimatta görüşme taleplerinin ‘açık ve net’ bir şekilde reddedilmesi gerektiği belirtti.

Artı Gerçek - Seçimlere "hür ve müstakil" bir şekilde girme kararı alan İYİ Parti tüm ‘ittifak’ tekliflerine kapıyı kapattı.

Halk TV’de yer alan habere göre, İYİ Parti Teşkilat Başkanı Buğra Kavuncu, il ve ilçe başkanlıklarına dikkat çeken bir talimat gönderdi. Kavuncu, il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği talimatta, ittifak görüşmelerini yasaklayarak, gelen tekliflerin teşkilat koordinatörlerine bildirilmesini istedi. Bu talimatın Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın ittifak çağrısını yenilemesinin ardından verilmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

Kavuncu’nun teşkilatlara gönderdiği talimat şöyle:

“Sayın Başkanlarımız;

-Özellikle bugün ve önümüzdeki bir kaç günlük süre zarfında bazı siyasi partilerin il ve ilçe başkanlıklarından seçim ittifakı konusunda görüşme istişare vb. başlıklar altında manipülasyon ve provokasyon maksatlı bir araya gelme tekliflerinin geldiği/geleceği anlaşılmaktadır.

-Parti disiplinimizi korumak ve manipülasyona ve bilgi kirliliğine yol açmamak adına; bu tekliflerin açık ve net bir şekilde reddedilmesi ve tartışmaya bile mahal verilmemesi büyük önem taşımaktadır.

-Bu sebeple il ve ilçe başkanlıklarımıza gelen bu tekliflerin reddedilmesiyle birlikte ilgili teşkilat koordinatörümüze de durumun aktarılması önemle rica olunur.”

'İŞBİRLİĞİ YAPILMADIĞI DURUMDA PEK ÇOK BELEDİYEYİ AKP-MHP ALIYOR'

İYİ parti, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in iş birliği teklifini reddetmiş, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın ittifak teklifine ise yanıt vermemişti.

Yerel seçimlere bağımsız girme kararı alan İYİ Parti'de son dönemde sıkça istifalar gündeme geldi.

İYİ Parti Başkanlık Divanı üyelerinden Ahmet Zeki Üçok, haritalarla birlikte “işbirliği olursa/olmazsa” senoryoları hazırladı. Buna göre CHP ile iş birliği yapılmadığı durumda pek çok belediyeyi AKP-MHP kazanıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar