İYİ Parti'den istifa etmişti: Yavuz Ağıralioğlu, seçimden sonra parti kuruyor

İYİ Parti'den istifa etmişti: Yavuz Ağıralioğlu, seçimden sonra parti kuruyor
Yayınlanma:
A+ A-
İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu'nun yerel seçimden sonra parti kurmaya hazırlanıyor. Ağıralioğlu kuracağı partinin Cumhur ya da Millet İttifakı'na yakın durmayacağını; kadrosunda ise 'liyakatli şöhretsizler' olacağını söyledi.

Artı Gerçek - İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu, yerel seçimden sonra parti kuruyor. Ağıralioğlu, karşıtlık oluşturarak bölünmüş siyasi sistemin son kavgasını 14-28 Mayıs'ta verdiğini belirterek, yerel seçim sonrası Türkiye'nin, ikinci yüzyıla yeni bir siyasi dil ve sorumlulukla başlaması gerektiğini vurguladı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Ağıralioğlu, "Yetişmiş nice evladı var memleketin. Hiçbir taassup ve siyasi parantezin bu liyakat alanını kapatmasına engel olmayacak yeni siyasi bir merkez inşa etmeliyiz. Önce bir siyasi merkez, sonra yeni bir siyasi partiye döner. Yerel seçimden sonra partinin kuruluşu ihtiyaç haline gelir" dedi.

'YENİ BİR SİYASİ ŞUUR ALANI İNŞA EDECEĞİZ'

Ağıralioğlu, 2028 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminin 2002 seçimlerini andıracağını kaydederek, şunları söyledi:

“İktidara bu kadar gücün varken memleketi niçin ayağa kaldıramadın diye kızgınlık, muhalefete bu kadar problem varken memleketi neden alamadın kırgınlığı var. Bu ikisinin önce seçmende hayal kırıklığı, sonra siyasete karşı ilgisizlik ve yeni bir arayış doğuracağını düşünüyorum. Türk Milleti şemsiyesi altında Alevinin Sunninin, dindarın laikin, modernin gelenekselin, buluşacağına bu tasniflerin biteceğine inanıyorum. Devleti ve milletine bağlı herkesin liyakat kesbediyorsa güçlü yarınlar için hizalanacağı yeni bir siyasi şuur alanını inşa edeceğiz.”

Ağıralioğlu, henüz isim belirlemediklerini belirtti. Ancak “Kimseyi ideolojik olarak dürtmeyen, hamaset girdabındaki tartışmalara sürüklemeyen, memleket için gelecek inşa edebilen kabiliyetimize nezaket edecek bir isim” bulacaklarını ifade etti.

'CUMHUR YA DA MİLLET İTTİFAKLARINA YAKIN OLMAYACAK'

Ağıralioğlu, kuracağı partinin sağ ya da solda durmayacağını, Cumhur ya da Millet ittifaklarına yakın olmayacağını anlatarak, “Yeni bir merkez inşa edeceğiz. Siyaset merkezinin sağı solu yok. Eski siyasetin parsellenmiş alanının ve ideoloji devrinin bittiğine inanıyorum” dedi.

'LİYAKATLİ ŞÖHRETSİZLER'

Ağıralioğlu, “Kadronuzda kimler olacak?” soruma şu yanıtı verdi:

“Siyasetin şimdiye kadar yetiştirdiği bütün kıymetli ve şöhretli adamlar memleketi bugüne getirdi. Bugünden sonra yetişmiş, nitelikli, hangi işi yapıyorsa onun en iyilerinin memleket hizmetine sunulacağı liyakatli şöhretsizler teklif edeceğim.” (Kaynak)

Öne Çıkanlar