İYİ Partili Bahadır Erdem'den yerel seçim açıklaması: Güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değil

İYİ Partili Bahadır Erdem'den yerel seçim açıklaması: Güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değil
Yayınlanma:
A+ A-
İYİ Parti’nin yerel seçimlerde ittifak kurmama kararı sonrası İYİ Parti içerisinden önemli bir açıklama geldi. İYİ Partili Bahadır Erdem, "Yerel seçimlerde güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değil" dedi.

Artı Gerçek - 2024 yerel seçimleri yaklaşırken siyasette de en çok konuşulan konu, olası ve yeni ittifaklar. Son olarak İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, "Cumhur İttifakı gerçeği sona ermedikçe önümüzdeki yerel seçimlerde de güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değildir" açıklamasında bulundu.

İttifak olmadan büyükşehirlerin kazanılmayacağını söyleyen Erdem, "Bugün için ortada kapı gibi duran gerçek güç birliği yapmadan ülkede hiç bir seçimin kazanılamayacağıdır" dedi.

'KAPI GİBİ DURAN GERÇEK GÜÇ BİRLİĞİ YAPMADAN ÜLKEDE HİÇ BİR SEÇİMİN KAZANILAMAYACAĞI'

Erdem'in, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde:

"Koalisyonların ülkeyi mahvettiği iddiası ile Anayasayı değiştirerek Türkiye’yi %50+1 e mahkum eden AKP ve MHP, Türkiye’yi koalisyondan bin beter olan ittifak rejimine mahkum etmiştir. Referandum sürecinde Türkiye’ye zarar vereceğini bağıra bağıra uyardığımız yeni anayasa ve %50+1 mahkumiyeti ile yaralı olan Türk demokrasisi çok daha beter hale gelmiştir. Ancak bugün için ortada kapı gibi duran gerçek güç birliği yapmadan ülkede hiç bir seçimin kazanılamayacağıdır. Nitekim AKP kendisine yapılan yerel seçimlere ittifak yapmadan girelim çağrısı reddetmiştir.

'KAZANMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Hal böyle olup Cumhur İttifakı gerçeği sona ermedikçe önümüzdeki yerel seçimlerde de güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değildir. AKP tarafından Türkiye’nin içine sokulduğu ve demokratik bir anayasa olmadan değişmesi mümkün olmayan İttifak rejimini kötülemek ile iktidarı yenmek de mümkün değildir. Genel seçimi muhalefete kaybettiren ittifak sisteminin kötülüğünün yanısıra asıl Millet İttifakının akıllıca hareket etmemesidir. Akıl bir yana konup hırslar öne çıkınca seçimin de kaybedileceği açıktır. Akılla, matematik biliminin gerçeği ile, Türkiye düşünülerek, ülkeden ümidini kesen, duyduğu bıkkınlık ve hayalkırıklığı ile muhalefeti cezalandırmak için oy atmaya gitmeyecek olan ‘ muhalif seçmenin psikolojisi’ düşünülerek hareket edilmez ise yerel seçimlerde de sonuç değişmez."

İYİ PARTİ’NİN İTTİFAK KARARI: KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti’nin yerel seçimde 81 ilde kendi adayını çıkaracağı yönündeki kararının anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, “Bir siyasi partinin aldığı kararı saygıyla karşılayacağız. Bir siyasi parti diyor ki, ‘Biz bağımsız olarak seçimlere gireceğiz.’ Saygıyla karşılayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İttifak seçeneği masadan kalktı şeklindeki yoruma katılır mısınız” sorusunaysa şu yanıtı verdi:

“Seçimden sonra kurduğumuz ittifak zaten bitti. Bunu daha önce de söyledik. İttifak ne dönemlerde olur? Seçim dönemlerinde olur. Daha önce ittifakın uzun süreli olmasının temel nedeni neydi? İktidara geldiğimizde neler yapacağımız konusunda ortak mutabakat metnini hazırlamaktı. Onu yaptık biz. İktidara geldiğimizde ne yapacağız? Ekonomide ne yapacağız? Sağlıkta ne yapacağız? Eğitimde ne yapacağız? Dış politikada ne yapacağız? İktidar olduktan sonra bunları tartışmak yerine, iktidar olmadan önce bütün bu tartışmaları yapmak ve iktidar olduktan sonra da süratli bir şekilde Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak. O nedenle o ittifak süreci biraz uzun sürdü.”

İYİ PARTİ'NİN YEREL SEÇİM KARARI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başkanlığında geçen hafta toplanan genel idare kurulu (GİK) toplantısından “yerel seçimlere 81 ilde partinin kendi adaylarıyla katılma” kararı çıkmıştı.

Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada "81 il ve ilçelerinde partimizin kendi adaylarının, her seçim çevresinde halkla görüşülerek aday adaylarımızın tespit edilmesine karar verildi ve parti başkanlık divanımız bu süreçte yetkilendirildi. Bu kararın yeniden ayağa kaldırmayı hedeflediğimiz siyasete hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullanmıştı.

İMAMOĞLU: MÜZAKERENİN KAPANMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti'nin 'ittifak' kararına ilişkin olarak şunları söylemişti:

"Ben hala gerekli olduğunu ittifakın, ittifak sürecinin Türkiye’ de bir gerçek olduğunu ve bunun da müzakereye açık olması gerektiğini söylüyorum. Açıkçası dünkü yapılan tariften de müzakerenin kapanmadığını düşünüyorum. Tabii bunu zamanla göreceğiz."

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de "İttifak sistemi içinde yer almamaya kararlıyız." diye konuşmuştu.

İstanbul ve Ankara dahil 81 ilde aday çıkaracaklarını duyuran Akşener, "İstanbul ve Ankara’nın kaybedileceğini göze alıyor musunuz?" sorusuna da "Hepsini alıyoruz. Belki bizimki seçilecek. Öyle adaylar çıkaracağız ki…" şeklinde yanıt vermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar