İYİ Partili İbrahim Özkan’dan 'yerel seçimde ittifak' açıklaması: İşbirliği yapılması yönünde bir kanaat var

İYİ Partili İbrahim Özkan’dan 'yerel seçimde ittifak' açıklaması: İşbirliği yapılması yönünde bir kanaat var
Akşener'in, Özgür Özel'le görüşmenin ardından topu partisinin Genel İdare Kuruluna atması sonrası İYİ Partili Özkan da yerel seçimde ittifak açıklaması yaptı: “İstanbul’da ve Ankara’da tabandan gelen talepte işbirliği yapılması yönünde bir kanaat var.”

Artı Gerçek - 31 Mart 2024 yerel seçimlere dört ay kala iktidar ve muhalefet partilerinde seçim hazırlıkları için yürütülen çalışmalar hız kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, 'seçim işbirliği'ne ilişkin konuşarak “İstanbul’da ve Ankara’da tabandan gelen talepte işbirliği yapılması yönünde bir kanaat var” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dün (30 Kasım) İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Görüşmenin ardından Özgür Özel, "İYİ Parti’ye yerel seçim işbirliğine gidip gidemeyeceğimizi sorduk" dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise konunun pazartesi günü (4 Aralık) Genel İdare Kurulu'nda konuşulacağını söyledi.

Bu gelişmeyle birlikte 31 Mart 2024’te yapılacak seçimler yaklaşırken işbirliğine dönük partilerin görüşme trafiği de hız kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, bu süreçte partisinin diğer muhalefet partilerine yaklaşımını Cumhuriyet TV’den Beste Çelik'e anlattı.

'ÖZDAĞ, TUTARSIZ BİR SİYASETÇİ'

Özkan, Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener’e yönelttiği işbirliği teklifine ilişkin, “Daha bir hafta önce sayın Özdağ, ‘En büyük hatalarımdan birisi de sayın Meral Akşener ile parti kurmak’ dedi. Dün öyle, bugün böyle, ertesi gün nasıl olacağını düşünebilirsiniz. Dolayısıyla tutarsız bir siyasetçi olduğunu düşünüyorum, bizim tabanda herhangi bir karşılığı olmayan davetti. Bizim tarafımızdan çok ciddiye alınmadığı için de kimse cevap vermedi” açıklamasında bulundu.

'İSTANBUL VE ANKARA’DA İŞBİRLİĞİ KANAATİ VAR'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Akşener’in görüşmelerini değerlendiren Özkan, “İki ay önce İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun almış olduğu bir karar var. Bu kararda kendi adaylarımızla seçime girme tavrı gelişti. Sayın Özel’in ziyaretinde de ‘bu durum tekrar değerlendirilebilir mi?’ diye bir talepleri oldu. Sayın genel başkanımız da nezaketen ‘tabii ki bu durumu değerlendirebiliriz’ cevabını verdi. Özellikle İstanbul’da ve Ankara’da tabandan gelen talepte işbirliği yapılması yönünde bir kanaat var” diyerek büyükşehirlerde işbirliği mesajı verdi.

'CHP’DEKİ DEĞİŞİM TABANDA KARŞILIK BULDU'

CHP’de genel başkanlık koltuğuna Özel’in oturmasının İYİ Parti’de yarattığı etkiyi dile getiren Özkan, “Bir olumlu hava tabanda hissediliyor, motivasyon var. Bu yerel seçimlerde bazı noktalarda işbirliği yapılabileceğini düşünüyorum. CHP’deki değişim ve Özel’in vermiş olduğu mesajlar tabandaki karşılığını gösteriyor. Özel, genel başkanımız Akşener ile abla-kardeş hukuku olduğunu söylüyor. Uzun yıllar parlamentoda beraber görev yaptılar. Bizim tabanda bu değişim karşılık buldu” ifadelerini kullandı.

AKŞENER, "İŞBİRLİĞİNİ GİK'E SORACAĞIZ" DEMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Özel İYİP Genel Başkanı Akşener'i ziyaret etti. Özel "Yerel seçime yönelik işbirliğini sorduk" derken, Akşener "Pazartesi günü Genel İdare Kurulumuza soracağız" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün İYİP Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.

Özel, ziyaretinin ardından görüşmeye ilişkin; “İYİ Parti’ye önümüzdeki yerel seçime yönelik olarak iş birliği içinde olup olamayacağımızı, böyle bir Genel İdare Kurulu (GİK) kararının yeniden gözden geçirilip geçirilemeyeceğini sorduk” açıklamasını yaptı.

'ONLAR NASIL BİR CEVAP VERECEK, GÖRECEĞİZ'

Akşener ise “Pazartesi günü doğal olarak Genel İdare Kurulu’nu toplayacaktık, zaten. Orada bu soruyu, Genel İdare Kurulumuza soracağız. Onlar nasıl bir cevap verecek, göreceğiz” dedi.

Akşener ise şöyle konuştu:

“Sayın Özel’in söyledikleri doğrudur. O, konuyu anlattı. Bizim bir kararımız var, 81 ilde tek başımıza seçime girmek şeklinde. O konuyu, Genel İdare Kurulu’nda bizim tekrar iki siyasi parti olarak hiç değilse bazı yerlerde birlikte iş birliği yapabilir miyiz sorusunu, bir soruyu; Genel İdare Kurulu’na tekrar götürebilir misiniz, özü bu. Biz de arkadaşlarımızla, kendilerinin yanında da konuştuk. Pazartesi günü doğal olarak GİK’i toplayacaktık, zaten. Orada bu soruyu, Genel İdare Kurulumuza soracağız. Onlar nasıl bir cevap verecek, göreceğiz. Ziyaretleri için çok teşekkür ediyorum. İnşallah, her şey Türkiye için iyi olur.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar