Kılıçdaroğlu: Hani ayakkabı numaralarına kadar biliyordunuz, aramızda geziyorlar

Kılıçdaroğlu: Hani ayakkabı numaralarına kadar biliyordunuz, aramızda geziyorlar
Yayınlanma:
A+ A-
Haftalık grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırı sonrasında yaşananlarla ilgili "Teröristler aramızda geziyor. Ayakkabı numarasına kadar biliyorsanız bu nasıl oluyor arkadaş?" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık grup toplantısında, İstiklal Caddesi'de altı kişinin öldüğü bombalı saldırı sonrasında yaşananlarla ilgili sert mesajlar verdi.

"Bu terörist sınırdan nasıl geçti? Kim geçirdi onu sınırdan?" diye soran Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"O bölgede sürekli alan çalışması yapıldığı yazılıp söyleniyor. Nasıl oluyor da TC devletinin sınırları yol geçen hanına dönüyor? Siz bu soruyu kendinize sormaz ve gerekli önlemleri almazsanız teröristlere kapıyı aralamış olursunuz. Daha pek çok uyuyan hücrenin olduğu yazılıyor çiziliyor. Teröristler aramızda geziyor. Ayakkabı numarasına kadar biliyorsanız bu nasıl oluyor arkadaş? Önlem alacaksınız kardeşim! Siz önlem aldınız da biz karşı mı çıktık? Bu belaya karşı ciddi önlemler alın diyoruz."

Uyuşturucu ile mücadele konusunu da tekrar gündeme getiren CHP lideri, uyuşturucu ticareti yapanların da 'terörist' olarak görülmesi gerektiğini belirtti ve şunları söyledi:

"Bir insanlık belası var bu konu da önlem alması gerekiyor. Uyuşturucu teröristleri var aramızda, gençlerimizi zehirliyor. Onların teröristten ne farkı var? Tonlarca uyuşturucu bu ülkeye nasıl gidiyor? Devleti yöneten birisi uyuşturucu baronlarıyla fotoğraf çektirir mi. Türkiye öyle bir noktaya geldi ki uyuşturucu baronlarının hesaplaştığı ülkeye döndü."

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'KİMSENİN YAŞAM TARZINI SİYASETE MALZEME ETMEK İSTEMİYORSANIZ OYUNUZU BİZE VERECEKSİNİZ'

"Ayrışmanın hiç kimseye bir faydası yok. Huzur içinde yaşamak istiyorsanız, kimsenin yaşam tarzını siyasete malzeme etmek istemiyorsanız çok açık ve net söylüyorum oyunuzu bize vereceksiniz. Bu ülkede barışın, huzurun adresi biziz. Kavgayı değil kucaklaşmayı savunan biziz.”

“Siyasetin kör kuyusuna ülkeyi sokamazsınız. Siyasetin kör kuyusuna soktuğunuz andan itibaren aynı toplumu bir kavga ortamına ittiğiniz zaman huzur bırakmazsınız. İnsanların farklı düşünceleri olabilir. İstişare dediğimiz kavramın temelinde de bu yatar zaten. boşuna mı demiş atalarımız akıl akıldan üstündür diye. Oturalım konuşalım ama konuşamayan, dertleşemeyen bir Türkiye var. Türkiye’yi buradan çıkartmak zorundayız. Geçmişte iktidar veya MHP’ye oy vermiş kardeşlerim olabilir. O kardeşlerime bir şey diyorum, Türkiye’nin bu gidişinden memnun değilseniz, sandığa gittiğinizde oyunuzun rengini değiştirmek zorundasınız. Kendiniz için değil, evlatlarınız için, Türkiye için değiştirmek zorundasınız.”

"Bu coğrafyada terörden en büyük acıları yaşayan Türkiye’dir. Türkiye’yi bu girdaptan çıkartmak zorundayız, sağlıklı politikalarla. Ve bunu kendi özgür irademizle yapmak zorundayız. Terör bir insanlı suçu bunu bütün dünyaya anlatmak zorundayız. Terör iç politika malzemesi olamaz zaten. olmamalıdır da. Dolayısıyla terör bir insanlık suçuysa ve hepimiz insana saygı duyuyorsak o zaman terör konusunda beraber olmak zorundayız. Terör kimden nereden gelirse gelsin hangi amacı taşırsa taşısın hep beraber karşı çıkmak zorundayız. Kısır tartışmalarla terörüz yanındaymış, karşısındaymış gibi algı yaratmanın Türkiye’ye hiçbir faydası yoktur. Tam tersine terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürersiniz. Onlar zaten toplumu bölmek istiyorlar. Biz halkın partisiyiz biz ülkemizi yeniden inşa etmek, terörden uzak bir Türkiye olsun istiyoruz.”

'BU TERÖRİST SINIRDAN NASIL GEÇTİ?'

"Güvenlik güçlerine teşekkür ediyoruz hemen yakalandılar ama asıl sorulması gereken soruyu daha sormadık. Bu terörist sınırdan nasıl geçti? Kim geçirdi onu sınırdan? O bölgede sürekli alan çalışması yapıldığı yazılıp söyleniyor. Nasıl oluyor da TC devletinin sınırları yol geçen hanına dönüyor? Siz bu soruyu kendinize sormaz ve gerekli önlemleri almazsanız teröristlere kapıyı aralamış olursunuz. Daha pek çok uyuyan hücrenin olduğu yazılıyor çiziliyor. Teröristler aramızda geziyor. Ayakkabı numarasına kadar biliyorsanız bu nasıl oluyor arkadaş? Önlem alacaksınız kardeşim! Siz önlem aldınız da biz karşı mı çıktık? Bu belaya karşı ciddi önlemler alın diyoruz.”

'TONLARCA UYUŞTURUCU BU ÜLKEYE NASIL GİDİYOR?'

"Uyuşturucu teröristleri de var aramızda. Yüz binleri zehirliyorlar. Onların teröristten ne farkı var? Tonlarca uyuşturucu bu ülkeye nasıl gidiyor? Devleti yöneten birisi uyuşturucu baronlarıyla fotoğraf çektirir mi Allah aşkına! Türkiye öyle bir noktaya geldi ki uyuşturucu baronlarının hesaplaştığı ülkeye döndü.

'ERDOĞAN'IN BENİM ZORUMA GİDEN TARAFI TC DEVLETİNİ TEMSİL ETMESİDİR'

"Kısaca dış politikaya da değineyim. 2012'de şunu söylemişim dış politika iç politikadan farklıdır boğazınızdaki dokuz boğumu unutmayacaksınız lafı söylerken düşüneceksiniz çünkü dış politika ülkenin tarihinde iz bırakan politikadır': demiştim. Ve Cezayir örneğini vermiştim. Cezayir bağımsızlığını ilan ettiğindeTürkiye BM'de çekimser kalmıştı. bağımsız devlet olarak tanımamışlardı. bize kırgınlar, derin izler bıraktı ta ki Rahmetli Özel gidip özür dileyene kadar. O nedenle konuşurken 9 boğumu unutmayacaksınız. 2016'da söylemişim, 'dış politika milli olmak zorundadır. İç politikadaki gibi esip gürleyemezsiniz, daha dikkatli konuşacaksınız' demişim. Ve 2022 mayıs ayında 'CHP'nin felsefesinde dış politika milli olmak zorundadır. Dış politikada iktidar muhalefet yoktur' demişim. Ama Erdoğan dış politika bunların tam tersini yaptı. Bu dış politika dış politika değildir. kişiye endeksli dış politika olmaz. dış politikada yanlış yaparsanız hamaset yaparsanız size bir gün bunun gereğini yaparlar ve siz onların önünde diz çökmek zorunda kalırsınız. Erdoğan, Mısır devlet başkanı için ' uluslararası platformlarda sadece Sisi'yi cumhurbaşkanı olarak kabul etmediğimiz söyledim. Benim için Mursi'dir. BM'de onunla aynı masaya oturursam kendimi inkar ederim.' Ne oldu Allah aşkına? Erdoğan'ın benim zoruma giden tarafı TC devletini temsil etmesidir. Ne demektir tükürdüğünü yalamak... Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın. Bütün dünya gülüyor. Türkiye'nin itibarı böyle sarsılmamalı!

'SABREDİN 3 ARALIK’A KADAR, GELİYOR GELMEKTE OLAN'

"Gelelim son konuya; biliyorsunuz Amerika’ya İngiltere’ye gittim. Gidişlerimde havuz medyasına baktım uğraştılar, didindiler bir kara propaganda mekanizması oluşturdular. onlar ne yapabiliriz bu gezileri nasıl gölgeleyebiliriz arayışı içerisindeydiler. Tabii bizim partililer de merak etti ‘bizim başkan niye gitti’. Biz söyledik, şöyle böyle ama onlar da merak etti bu kadar sorun varken genel başkan gitti, bu görüşmeleri yaptı diye. Onların yaptığı korkudan bizim yaptığımız meraktandı. Sabredin 3 Aralık’a kadar. 3 Aralık'ta yeni bir vizyonu açıklayacağız. Türkiye’nin tarihine şöyle bir bakın her 7 yılda bir kriz olur. Bazen çok derin olur ve bu krizlerden bir avuç insan faydalanır. Ama milyonlar bu kriz nedeniyle büyük mağduriyetler yaşarlar. Türkiye’yi artık bu kriz zincirinden kurtarmamız lazım. Emin olun çok güzel şeyler açıklayacağız. Belli aralıklarla bir krize giren bir Türkiye değil, sonsuza kadar krizi bitirecek biz vizyon açıklayacağız. Sonsuza kadar bu krizleri bitirmemiz lazım. Siyaset kurumu da bunun gereğini yapmalı. O nedenle gittim. Vizyonumuz hazır 3 aralık. Ekiplerimiz, yatırımcılar hazır, taze para da hazır. Türkiye’yi bu beladan sonuna kadar kurtaracağız. Geliyor gelmekte olan.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar