Kobanê Davası devam ediyor... Bülent Parmaksız: Esas olan cumhuriyetin demokratikleşmesidir

Kobanê Davası devam ediyor...  Bülent Parmaksız: Esas olan cumhuriyetin demokratikleşmesidir
Yayınlanma:
A+ A-
Kobanê Davası'nda savunma yapan tutuklu siyasetçi Bülent Parmaksız, Cumhuriyetin demokratikleşmesi gerektiğine dikkat çekerek Kürtlerin taleplerinin saptırıldığını söyledi. Parmaksız, "Esas olan zamanın ruhuna uygun bir cumhuriyetin kurulmasıdır" dedi.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu olmak üzere 108 siyasetçinin 6-8 Ekim 2014’te yaşanan eylemler nedeniyle yargılandığı Kobanê Davası’nın 39’uncu duruşmasının birinci oturumu, Sincan Kapalı Cezaevi’nde bulunan duruşma salonunda görüldü.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmaya, siyasetçilerden Alp Altınörs, Ali Ürküt, Günay Kubilay, Nazmi Gür, Ayşe Yağcı, Ayla Akat, Pervin Oduncu, İsmail Şengül Zeynep Karaman ve Sabahat Tuncel, katıldı. Çok sayıda avukat ile gazeteci Hüseyin Aykol duruşmayı takip etti.

Duruşma, siyasetçi Bülent Parmaksız’ın savunmalarıyla başladı. Parmaksız, savunmasını Şengal’de katledilen Êzidîlere, Kobanê’de katledilen Kürtlere, Telafer’deki Türkmenlere, Suruç’ta katledilen gençlere, 10 Ekim Ankara Gar katliamında katledilenlere ve Gazze’de katledilen sivillere ithaf ettiğini söyledi.

'CUMHURİYET DEMOKRATİKLEŞMELİDİR'

Parmaksız, esas hakkındaki savunmasına geçmeden önce Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına ilişkin olarak, “Cumhuriyet’in mülkiyetçi bir düzen içinde; sınıfsal eşitsizlikleri barındıran, Kürtler başta olmak üzere diğer halkları görmezden gelen, egemen sınıfların yönettiği bir düzen olduğunu farkındayım. Cumhuriyete ilişkin yaklaşımım var olan cumhuriyetin demokratikleşmesidir. O da yetmez. Esas olan zamanın ruhuna uygun bir cumhuriyetin kurulmasıdır” dedi.

'HEDEP TÜRKİYE İÇİN BİR ŞANSTTIR'

Parmaksız, HDP’nin yaşadığı hukuki baskılardan kaynaklı şekli bir partiye dönüştüğünü, ancak HDP fikriyatının Türkler ile Kürtleri bir araya getiren bir program olduğunu ve kıymetli olduğunu vurgulayarak, “HDP’nin kıymeti Türk halkı ve egemenler nezdinde bilinmedi. HDP fikriyatının reddi, iki halk arasında bir yarılma ile sonuçlanacak. Bir gün Kürtler Türkler ile duygu birliğinde vazgeçerlerse, bunun sonuç çok ağır olacaktır. Ancak yeni ismiyle HEDEP Türkiye için bir şanstır ve mücadelesinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

'GEZİ İLE KOBANÊ SINIF KARDEŞLİĞİDİR'

Parmaksız, Gezi eylemleri ile Kobanê eylemlerine atıfta bulunarak, şöyle konuştu:

"Her ikisinin de yaratacağı siyasal sonuçlar büyük. Şunu söylüyorum, siyasal nedenlerle örgütlenen büyük kitlesel eylemler; ceza davasının konusu olamaz. Ama yönetenlerin çeşitli hesapları nedeni ile bu iki dava da ceza davasının konusu haline geldi. Öte yandan açılan ceza davaları üzerinde yargı eliyle toplum terbiye edilmeye zorlanıyor. Yani her iki davayı açarak sorunların çözümünden kaçınıyorlar hem de yargıyı bu anlamda sopa haline getirerek, toplumu terbiye etmeye çalışıyorlar. Her iki dava da şeytanlaştırılmaya çalışılıyor. Aslında egemenler farkında olmadan Gezi ile Kobanê kitlesini birbirine yaklaştırıyorlar. Egemenlerin en çok korktuğu şey budur. Gezi ve Kobane esas olarak sınıf kardeşliğidir. Her ikisini de selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

KÜRTLERİN TALEPLERİ SAPTIRILIYOR

Parmaksız, AYM’nin Kobanê eylemlerinin ifade özgürlüğü sınırları içerisinde görmesi gerektiğini, görmezse dahi olayların ne olduğunun herkes tarafından bilindiğini söyledi. Parmaksız, Kobanê eylemlerinin açığa çıkartılması amacıyla Meclis’e verilen araştırma önergelerinin reddedilmesinin dahi meseleyi ortaya çıkardığını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakın burada bir kez daha söylüyorum; yaşanan olayların çapı iddia edildiği gibi ülke topraklarını parçalamak değil. Biraz tarih bile herkes o günlerde yaşanan olayların bir ayaklanma girişimi olmadığını görür. Karşımızda koca bir cahillik var. Peygamber efendimiz cahiliyet devrimi ortadan kaldıralı çok oldu ama ne yazık ki karşımızda koca bir cahillik var.

Hala Kürtlerin ayrı bir devlet kuracağı söyleniyor. Kürtlerin stratejisinde ayrı bir devlet kurma yok. Bunu böyle yorumlamak, yönetenlerin işine geliyor. Kürtler Türkler birlikte yaşamak istiyor ama haklarının hukuken tanınması şartıyla. Yerinden yönetim istiyor, anadilinde konuşmak istiyor. Kürtler bölünmeyi tercih etmediler. Fakat kimliklerinin tanınması ve güvenceye kavuşturulmasını istiyorlar. Bu doğrultuda Kürtlerin taleplerini bastırmak için ‘Kürtler memleketi bölmek istiyor’ gerekçesi ile gerçekler saptırılıyor. Talep edilen en ufak demokratik ulusal bir hakkı vermemek için ‘siz ayrılıkçısınız’ denilerek, hiçbir adım atmamanın tekçi siyasal çizgiyi devam ettirmenin gerekçesini oluşturuyorlar. Fakat o dönemler geçti. Ne dünya bu politikaları kabul eder ne de Kürtler. Kürtler artık eski Kürtler değil. Dünyanın birçok yerinde etkili lobiler yapan Kürtlerden bahsediyoruz. ‘Kürtlerin kafasına vururuz istediğimizi kabul ettiririz’ dönemi geçti.

'TÜRKLERE SESLENMEK İSTİYORUM'

Sesleniş yapmak istiyorum. Bu toprakların bir insanı olarak, bu topraklara kendisini borçlu hisseden sosyalist biri olarak; Türklere seslenmek istiyorum. Çünkü Kürtler yapacaklarını yaptılar ve ‘biz bir yere gitmiyoruz’ diyorlar. Eğer gelecekte olumsuz bir şey yaşanırsa, haritalar değişirse işin sonunun nereye gideceği bilinmez. Böyle bir şey yaşanırsa, bunun vebali Türk devleti ve Türkler olacak. Neden Türkler olacak. Çünkü devletin yaptığı günahlara sermayenin yaptığı günahlara sessiz kalarak ortak oluyorlar. Bu işin vebali onların sırtında. Bunları çok samimi duygularımla söylüyorum; Kürtler bölünmeyi istemiyor.

'HUKUKA UYGUN DAVRANMIYORSUNUZ'

Tanık beyanlarında birçok kez çelişkileri gördünüz, Kobanê sürecindeki olayları ülke topraklarını parçalama olarak bölüyorsunuz ama buna bir tane delil göstermiyorsunuz. Bunun bir tane planını gösterin. Mesele bir şehrin ayaklanma planını, hedefi programını göstermiyorsunuz. Bunları gösteremiyorsunuz ama bize devletin birliği ve bütünlüğünü bozma diyorsunuz. 40 tane çağrı yapılmış o dönem bir tek bizim çağrımızı cezalandırmaya kalkışıyorsunuz.”

Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. (MA)

Öne Çıkanlar