Kulis: Erdoğan’ın ‘referandum’ çağrısı arkasında CHP’yi ‘tuzağa çekme’ amacı yatıyor

Kulis: Erdoğan’ın ‘referandum’ çağrısı arkasında CHP’yi ‘tuzağa çekme’ amacı yatıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘başörtü’ ile ilgili anayasa değişikliği teklifinde ‘referandum’ çağrısında bulunmasının perde arkasında ‘CHP’yi tuzağa çekmek amacının yattığı’ öne sürüldü. İddiya göre CHP 'hayır' derse Erdoğan meydanlarda bunu kullanacak.

Artı Gerçek-Cumhurbaşkanı Erdoğan, “başörtüsü ile ilgili anayasa değişikliği teklifinde “referandum” çağrısında buldu.

AKP’li kaynaklara göre “Erdoğan, CHP’nin samimi olmadığını düşünüyor.” Kaynaklar, “CHP ‘hayır’ derse Erdoğan meydanlarda yurttaşlara bunu anlatır” dediğini iddia etti. ‘Referandum’ çağrısında bulunmasının perde arkasında “CHP’yi tuzağa çekmek amacının yattığı” belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberinde AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan bu çıkışı ile CHP’yi “samimiyet testine tabi tutmak” istiyor. CHP’nin, “başörtüsü teklifinde samimi olmadığını” düşünen Erdoğan’ın, “yurttaşlar nezdinde de CHP’nin başörtüsü teklifinde samimi olmadığını, LGBTİ+ düzenlemesini bahane ederek başörtüsü değişikliğine hayır diyeceğini kanıtlamak istediği” belirtiliyor.

‘CESARETİNİZ VARSA, 360 İÇİN DESTEK VERİN’

AKP’li kaynaklar, Erdoğan’ın “referandum” çıkışıyla birlikte CHP’yi “Meclis’te de test etmek istediğini” kaydediyor. AKP’ye göre CHP, “anayasa değişikliği teklifini referanduma götürebilmek için de onay vermeyecek.” Söz konusu anayasa değişikliğini referanduma götürebilmek için parlamentoda 360 milletvekilinin “evet” oyu vermesi gerekiyor. Değişikliğin doğrudan TBMM’de kabul edilebilmesi için de 400 milletvekilinin onayı şart. AKP’li kaynaklar, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Biz diyoruz ki ‘Madem AKP’nin hazırladığı anayasa değişikliği teklifine onay vermek istemiyorsunuz. O zaman hakem halk olsun. Başörtüsü konusunda samimi olduğunuzu ifade ediyorsanız, gelin 400 milletvekili ile değişikliği doğrudan TBMM’den geçirmek yerine halkın oyuna gidelim. Cesaretiniz varsa, 360 için destek verin. Halk ne derse o olsun. Ailenin korunmasını da içeren anayasa değişikliği teklifine CHP neden ‘hayır’ diyecek? Bunu Türk halkına nasıl anlatacak?”

‘MEYDANDA ANLATIRIZ’

AKP kanadı, seçimlere az bir zaman kala CHP’nin anayasa değişikliği teklifine “hayır” demesi durumunda Erdoğan’ın, meydanlarda bu durumu yurttaşlara anlatacağına da dikkat çekiyor. AKP’de, “Kılıçdaroğlu, daha önce çözümlenmiş bir konuyu yeniden gündeme getiriyor. Sonra ‘Gelin, teklifimize destek verin’ diyor. Biz de diyoruz ki ‘Madem bu kadar başörtüsü ile ilgili kaygıların var, gel sen bize destek ver, bunu anayasal güvence altına alalım.’ Kılıçdaroğlu’nun, bu değişiklik teklifine ‘hayır’ demesi durumunda, bunu elbette meydanlarda halka anlatırız. Madem daha önce Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığın başörtüsü serbestisinde bugün samimisin, yurttaşlarla helalleşmek istiyorsun, o zaman ‘hayır’ın gerekçesini de anlat. Biz de halka neden hayır dediğini anlatalım” yorumları yapılıyor.(Kaynak)

Öne Çıkanlar