Merih Demiral'ın işareti siyasette yerini buldu: Bahçeli'den UEFA'ya kınama

Merih Demiral'ın işareti siyasette yerini buldu: Bahçeli'den UEFA'ya kınama
MHP lideri Devlet Bahçeli, Merih Demiral'a destek verdi. Bahçeli, "UEFA’nın bu kapsamda soruşturma başlatması hem maksatlı hem de son günlerde tehlikeli şekilde mesafe alan zincirleme provokasyonların bir ara istasyonudur" dedi.

Artı Gerçek - Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) Türkiye'nin Avusturya'yı 2-1 yendiği maçta Merih Demiral'ın yaptığı 'bozkurt' işareti siyaset sahnesinde de tartışma yarattı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demiral'a destek vererek, UEFA'yı kınadı.

"Bozkurt işareti Türk milletinin dünyaya mesajı" diyen Bahçeli, "İç huzur ve barış ortamımızı bulandırmak isteyen fırsat düşkünlerinin tahrik ve tacizlerine kapılmamak ortak sorumluluğumuzdur" ifadesini de kullandı.

MHP liderinin X hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"Dün akşam attığı gol ve oynadığı futbolla milletimizin takdirini ve haklı övgüsünü kazanan Merih Demiral evladımızın, gol sevincini Bozkurt işaretiyle paylaşması anlaşılan içimizde ve dışımızda pek çok hastalıklı çevreyi rahatsız etmiş, bu suretle farklı arayış ve açıklamaların bahanesi olmuştur. Türk ve Türkiye husumeti aşikar olan dahili odakların yanı sıra UEFA’nın da bu şer kervana iştiraki son derece yanlı ve yanlıştır. Merih evladımızın fileleri havalandırmasını müteakiben yaptığı Bozkurt işareti Türk milletinin dünyaya mesajı olup UEFA’nın bu kapsamda soruşturma başlatması hem maksatlı hem de son günlerde tehlikeli şekilde mesafe alan zincirleme provokasyonların bir ara istasyonudur. UEFA’nın başlattığı soruşturmayı kınamakla birlikte sahadaki mücadelemizin masa başında heder edilmemesi için herkesin, her insanımızın sağduyulu ve soğukkanlı davranması milli bir zarurettir. Her zeminde ülkemizin önünü kesmek, iç huzur ve barış ortamımızı bulandırmak isteyen fırsat düşkünlerinin tahrik ve tacizlerine kapılmamak ortak sorumluluğumuzdur."

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin Avusturya'yı yendiği maçta golleri atan Merih Demiral, tribünlere iki eliyle ülkücülerin kullandığı 'bozkurt' işaretini yaptı. Demiral'a Avrupa'da da adı şiddet ve aşırı milliyetçilikle anıldığı için yasaklanması tartışılan Ülkü Ocakları'nın sembolünü kullanması nedeniyle tepkiler geldi. Demiral, "Türklükle alakalı. Türkiye'de hepimiz Türk'üz, Türk olmaktan da gurur duyuyorum" diyerek kendini savundu. UEFA, Demiral hakkında soruşturma açtı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar