Mithat Sancar, Financial Times'a konuştu: HDP'nin destekleyeceği adayın kazanacağı neredeyse kesin

Mithat Sancar, Financial Times'a konuştu: HDP'nin destekleyeceği adayın kazanacağı neredeyse kesin
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, destekleyecekleri adayın kazanmasının neredeyse kesin olduğunu savunarak, muhalefetin adayına destek verme kriterlerini açıkladı. Sancar "Erdoğan kendi oyun sahasında tuttuğu muhalefeti yenmekte zorlanmayacaktır" dedi.

Artı Gerçek - İngiliz gazetesi Financial Times (FT), 108 HDP'linin yargılandığı Kobanê davasına ilişkin bir haber yayımladı. Haberde, Kobanê davasının Türkiye'de düzenlenecek 2023 seçimlerini şekillendirebileceği yorumu yapılıp, "Eğer suçlu bulunurlarsa, seçmen tabanı çoğunlukla Kürt olan HDP'nin yüzlerce üyesine siyaset yasağı getirilebilir ve bu durum, Türkiye'nin en üst mahkemesinde devam eden ayrı bir davda partinin kapatılmasına zemin hazırlayabilir" denildi.

'KAPATILIRSAK YOK OLMAYIZ'

Haber için görüşü alınan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise söz konusu davaları ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye'de harekât mesajlarını seçimler öncesinde HDP'nin oyunu bastırma girişimi olarak gördüklerini söyledi. Sancar, "Temel hedef, Kürt siyasi geleneğini saf dışı bırakmak ve onunla gelen güçlü potansiyelin Türk siyasi dinamiklerine katılmasını engellemek" dedi. Sancar, "HDP'yi nötralize etmek, Erdoğan ve blokunun kazanmasını kolaylaştıracak" diye konuştu.

Sancar, HDP'nin kapatılması halinde 2023 seçimlerine yeni bir partiyle girmeyi planladıklarını da ekleyerek, "Eğer kapatılırsak yok olmayız" çıkışı yaptı.

'İKTİDARI BELİRLEYECEK OLAN BİZİZ'

HDP Eş Genel Başkanı'nın, muhalefetteki diğer partilere yönelik eleştirileri de dikkat çekti. FT'deki haberde Altılı Masa'nın "laik, milliyetçi, İslamcı ve liberal" partileri biraraya getirdiği ama buna HDP'nin dahil olmadığı ve bu şekilde seçimlerde çoğunluğun garanti edilemediği vurgulandı. Haberde HDP'nin yaklaşık yüzde 12 oranındaki oyunun seçimi muhalefetin lehine çevireceği belirtilirken, Sancar da bu konuda "İktidarı belirleyecek olan biziz" diyerek şöyle devam etti:

"Bizim destekleyeceğimiz adayın kazanacağı neredeyse kesin. Eğer muhalefet bizimle kamuoyu önünde, açık müzakerelere girerse ve bir fikir birliği sağlayabilirsek, onların adayını destekleyebiliriz... Şu ana kadar, hükümetin kurduğu milliyetçi oyun alanından çıkamadılar ve Erdoğan kendi oyun sahasında tuttuğu bir muhalefeti yenilgiye uğratmakta zorlanmayacaktır." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar