Ordu Büyükşehir Belediyesi, İsrail'le enerji anlaşmasını iptal etti

Ordu Büyükşehir Belediyesi, İsrail'le enerji anlaşmasını iptal etti
Yayınlanma:
A+ A-
Ordu Büyükşehir Belediyesi, İsrail ile yapılan 150 milyon dolarlık enerji anlaşmasının 17 Ekim'de iptal edildiğini açıkladı. Tepkiler ve haberlere rağmen anlaşmanın iptal edildiğinin günlerdir neden açıklanmadığı tartışmaları de beraberinde getirdi.

Soner ÖZDEMİR


ORDU - AKP'li Ordu Büyükşehir Belediyesi, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının ardından 3 Kasım'da belediyeye ait sosyal market ve kafelerde İsrail ürünlerini satmama kararı aldı. Ancak belediyenin iştiraklerinden Ordu Çevre, Enerji, Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin (OREN) İsrailli ECO Wave Power şirketiyle 3 Haziran 2022'de imzaladığı 150 milyon dolarlık deniz dalgasından elektrik elde edilmesi projesini iptal edilmemesi tepkilere neden oldu.

CHP'Lİ ADIGÜZEL MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, dün konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Genel Kurul'da konuşma yapan Adıgüzel, anlaşmanın neden iptal edilmediğini sordu. Adıgüzel, ayrıca İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi de verdi.

VE ANLAŞMA İPTAL EDİLDİ

Bu gelişmelerin ardından Ordu Büyükşehir Belediyesi dün gece sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla, İsrailli firmayla yapılan enerji anlaşmasının iptal edildiğini duyurdu. Ancak, anlaşmanın 17 Ekim'de yani 23 gün önce iptal edildiğinin açıklanması dikkat çekti. Tepkiler ve basından çıkan haberlere rağmen anlaşmanın iptal edildiğinin günlerdir neden duyurulmadığı tartışmaları de beraberinde getirdi. Belediye, anlaşmayla ilgili meclis üyeleri ve gazetecilerin sorularına günlerdir yanıt vermedi.

'ANLAŞMA TEPKİLER ÜZERİNE İPTAL EDİLDİ, TARİH GERİ ÇEKİLDİ'

Artı Gerçek'e konuşan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, anlaşmanın tepkiler üzerine iptal edildiğini ancak tarihin geriye çekildiğini söyledi. Adıgüzel "Ordu Büyükşehir Belediyesi, İsrailli firma ile anlaşmayı gelen tepkiler üzerine iptal etti ama tarihi geriye çekti. Bu kararı 17 Ekim 2023 tarihinde aldıysanız neden kamuoyuna böyle bir önemli kararı açıklamadınız?” diye sordu.

Konuyu TBMM'ye taşıdığını vurgulayan Milletvekili Adıgüzel, "Tepkilerden ve bizim açıklamalarımızdan dolayı bu anlaşmayı iptal etmediklerini göstermek için böyle yaptılar. Eğer bu karar önceden alındıysa neden bu kadar önemli ve siyaseten de karşılığı olan bir konuyu kamuoyuyla paylaşmadınız, neden beklediniz?" dedi.

Öne Çıkanlar