'Oturmak istiyorsan parka git' diyen Erdoğan'a CHP'li Gökçen'den yanıt: Emin misiniz?

'Oturmak istiyorsan parka git' diyen Erdoğan'a CHP'li Gökçen'den yanıt: Emin misiniz?
Yayınlanma:
A+ A-
Meclis'te adalet nöbetine başlayan CHP'lileri hedef alarak "Oturmak için yer arıyorsan parka git" diyen Erdoğan'a CHP'li Gökçen'den yanıt geldi: En son parka gittiğimizde biraz rahatsız olmuştunuz, emin misiniz?

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Yargıtay'ın AYM'nin Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını tanımayıp AYM üyelerine suç duyurusunda bulunması sonrası Meclis'te adalet nöbetine başlayan CHP'lileri hedef aldı.

"Meclis ülkenin meselelerine çözüm üretme merkezidir. Meclis oturma eylemi yapma yeri değildir, oturmak için yer arıyorsan parka git" diyen Erdoğan'a CHP Adalet Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen'den yanıt geldi.

ERDOĞAN'A: EMİN MİSİNİZ?

"Kendisine hatırlatalım; en son parka gittiğimizde biraz rahatsız olmuştunuz, emin misiniz?" diyerek cevap veren Gökçen, şöyle devam etti:

"Mesele yargı organları arasında bir hukuki yorum farkı olarak görülemez. Anayasa’nın 153. maddesinde açıkça belirtildiği üzere Anayasa Mahkemesi (AYM) kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Bu düzenlemeye herhangi bir istisna getirilmiş değildir. Ne milletvekili Can Atalay bunun istisnasıdır ne de Tayyip Erdoğan. Ne norm denetimi kararları bunun istisnasıdır ne de bireysel başvuru kararları. Siz bugün Anayasa’nın bir maddesini çöpe atıyorum derseniz, bir başkası Cumhurbaşkanının yetkilerinin düzenlediği maddeyi çöpe atar, başkaları da ilk üç maddeyi çöpe atmaya kalkar. Anayasal sistem bir bütündür; delmeye kalkarsanız, bu bir kalkışmadır."

'CHP GRUBU OLARAK GENEL KURULU TERK ETMİYORUZ'

Açıklamasının devamında Yargıtay’ın Anayasa tarafından tanımlanan yetkisini aştığını belirten Gökçen, "Türkiye Büyük Millet Meclisi, bütün partilerin uzlaşması sonucunda Milletvekili Can Atalay’ı insan hakları komisyonuna seçmişti. Can Atalay hakkında verilen hukuksuz karar, TBMM Genel Kurulu'nda okunmamıştı. Şimdi Yargıtay, Meclis'in yetkisine müdahale etmeye çalışarak 'Sen nasıl milletvekilliğini düşürmezsin?' diyerek hesap soruyor. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak bu yüzden Meclis'i, genel kurulu terk etmiyoruz" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, partisinin grup toplantısında Yargıtay-AYM tartışması üzerinden CHP'yi hedef alarak şunları söylemişti:

"Yargıyı militanlaştıranlar yargının bağımsız hale gelmesini istemedi. Yasakları kaldıran, hak ve özgürlükleri genişleten hangi adım varsa CHP istisnasız hepsine karşı çıktı. Darbe anayasasının değişmemesi için her yolu denediler. Bireysel başvuru hakkı da bunlardan bir tanesi. CHP, bireysel başvuru hakkını içeren anayasa teklifine hayır dedi. CHP'nin bireysel başvuru konusunda söyleyecek hiçbir sözü yoktur ve olamaz.

İki yüksek yargı organı arasında ortaya çıkan içtihat farkını darbe olarak nitelemek bir başka utanmazlıktır. Bu ülkede darbe veya kalkışma olsa en büyük destekçisi CHP olacaktır. 1960'dan beri milli iradeye karşı girişilen tüm antidemokratik senaryoların başaktörü CHP'dir. Her türlü vesayet girişiminde CHP her zaman vesayetçilerin safında yer almıştır.

AYM ile Yargıtay arasındaki mesele, iki yüksek yargı organının görev alanların görüş farklılığından ibarettir. Bireysel başvuru hakkının kullanımı hakkında yaşanılan sorun bir süredir ifade ediliyordu. İki yargı organı da bu konudaki şikayetlerini dile getiriyordu. AYM'nin 130 bin dosya sayısına ulaşan bir iş yükünün altından kalkması mümkün değildir. Bu kadar başvuru dosyasının sağlıklı bir şekilde incelenemeyeceği açıktır. Yargıtay'ın açıklamalarındaki serzenişleri göz ardı edemeyiz ama devlet başkanı sıfatıyla bize bu tartışmada hüküm vermek değil hakem olmak düşer. 104. maddesine göre devlet organlarının düzenli çalışmasını temin etmek görevi bizdedir. Bu sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getireceğiz.

Sorunun acil çözümü, yasal değişiklilerin süratle yapılması yeni bir anayasadan geçmektedir. Bunun adresi de yüce Meclis'tir. Meclis ülkenin meselelerine çözüm üretme merkezidir. Meclis oturma eylemi yapma yeri değildir, oturmak için yer arıyorsan parka git." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar