İktidara 1 Mayıs tepkisi... Özgür Özel: Taksim'i kapatmak anayasa tanımamaktır

İktidara 1 Mayıs tepkisi... Özgür Özel: Taksim'i kapatmak anayasa tanımamaktır
CHP lideri Özgür Özel, AKP'ye "Taksim'i kapatmak anayasa tanımamaktır. İktidar ortağınızın AYM kapatılsın çağrıları anayasa tanımamaktır" diye seslendi. Özel, "Anayasalar her doğan için yapılır, Erdoğan için yapılmaz" ifadesini kullandı.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nı emekçilere yasaklamasına tepki gösterirken, iktidara "Taksim'i kapatmak Anayasa tanımamaktır. Can Atalay'ı bırakmamak anayasayı tanımamaktır. Gezi tutuklularını Silivri'de tutmak anayasayı tanımamaktır" diye seslendi.

“Anayasa bir demokrasinin elbisesiyse sen mevcut Anayasa'ya uymuyorsan yenisini alsan ne olur eskisinde kalsan ne olur?” ifadelerini kullanan Özgür Özel, Taksim’e uygulanan yasağın kaldırılması için çağrısını yineledi.

Özgür Özel, iktidarın gündeminde olan 8.Kamuda Tasarruf Genelgesi’ne tepki gösterdi. "İsrafın kaynağı olanlar israfı durduramazlar" diyen Özel, CHP’li belediyelerin israf genelgesine uyacağını ve israfın önüne geçeceğini söyledi.

İYİ PARTİLİ ATABAY, CHP'YE KATILDI

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ile 'anayasa' konulu görüşmesi sonrası partisinin Meclis grubu toplantısına katılan, Özel, ilk önce, geçmişte İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı olarak görev yapmış olan Sevinç Atabay'ın CHP'ye katıldığını duyurdu.

aa-20240430-34422263-34422254-chp-tbmm-grup-toplantisi.jpg

Sevinç Atabay

Öte yandan geçtiğimiz hafta Muhammed ve Mustafa adlı ikizlerin partiye katılmasının ardından bu kez de üçüz kardeşler partiye katıldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel; Ayşegül, Enes ve Eren kardeşlerin de partiye üye olduklarını duyurdu: "Gelecek hafta dördüzler gelirse kapımız açık. Ayşegül, Eren ve Enes baba ocağına hoş geldiniz."

aa-20240430-34422263-34422255-chp-tbmm-grup-toplantisi.jpg

Ayşegül, Enes ve Eren kardeşler

AMEDSPOR'U KUTLADI

Özel, daha sonra Diyarbakır’da Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Kırmızı grupta şampiyonluk mücadelesi veren Amedspor’un Soma deplasmanındaki galibiyetini kutladı.

Yeni anayasa tartışmalarını değerlendirirken "Anayasalar her doğan için yapılır, Erdoğan için yapılmaz" ifadesini kullanan Özel, Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına açılması için bu sabah İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile yeniden görüştüğünü açıkladı. Özel, Yerlikaya’nın, öneri ve taleplerini yerine getiremeyeceğini söylediğini anlattı.

'İKTİDARIN GÜÇLÜSÜ RIZAYLA TESİS EDİLEN, DEMOKRASİYLE KORUNANDIR'

Özel'in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Türkiye'de bundan sonraki süreçte de futbolun hepimizin dostluğuna katkı sağlamasını ümit ederek Amedspor'u tebrik ediyorum.

Meral hanıma bir kez daha sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Sayın Müsavat Dervişoğlu'na bir kez daha hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.

Sayın İçişleri Bakanı'nı aradım. Bu konuda işbirliği teklif ettim. Kendisi bana görevi gereği, yasadışı örgütlerin çağrılarını da ileterek bunun mümkün olmayacağını söyledi. Biz orayı açmayız, açamayız diyordu.

Geçtiğimiz hafta 1 Mayıs'ta Taksim'in kapatılması kararından dönülmesini talep etmiştim. Sorumluluk almaya hazır olduğumuzu, meydandaki kutlamalara izin verilmesini talep etmiştik. Dün Sayın İçişleri Bakanı'nı aradım, talebimi, taahhüdümü ifade ettim. İşbirliği teklif ettim. Kendisi bana bir takım mahsurları, istihbaratları gerekçelendirerek buna izin vermeyeceklerini tekrar etti. Olumlu bir yaklaşım içindeydi.

Taksim, Gezi Parkı birileri tarafından kendi egemenlik sancaklarıymış da egemenliklerini kaybedeceklerini sanıyorlar. Siz bir yasaklamayla egemenlik korumaya başladıysanız orada iktidardan bahsedilemez. İktidarın güçlüsü rızayla tesis edilen, demokrasiyle korunandır.

'TAKSİM'İ KAPATMAK ANAYASAYI TANIMAMAKTIR'

Buradan çağrımı yinelemek istiyorum. Bugün sayın Kurtulmuş ile görüştük. Anayasalar her doğan için yapılır, Erdoğan için Anayasa yapılmaz. Anayasa'lar aşkın zamanlı metinlerdir.

Anayasa bir demokrasinin elbisesiyse sen mevcut Anayasa'ya uymuyorsan yenisini alsan ne olur eskisinde kalsan ne olur?

Taksim'i kapatmak Anayasa tanımamaktır. Can Atalay'ı bırakmamak Anayasa'yı tanımamaktır. Gezi tutuklularını Silivri'de tutmak Anayasa'yı tanımamaktır. İktidar ortağınızın Anayasa Mahkemesi kapatılsın çağrıları Anayasa tanımamaktır.

Hak-İş'in yaptığı kutlamaya da gideceğiz, Türk-İş'in kutlamasına da gideceğiz. Zaman zaman farklı düşünsek de her şehirdeki kutlamalara gideceğiz. Yarın Beşiktaş'tan, Saraçhane'den Taksim'e yürünecekse Cumhuriyet Halk Partisi de orada olacaktır.

Bu ülkenin askeri de polisi de emekçidir. Onlara kanunsuz emirler verenler yüzünden uygulamak zorunda oldukları kararlar o kardeşlerimizin kişisel kararları değildir. 1 Mayıs'ta güvenlik güçleri ile çatışma görüntüleri görmek istemediğimizi belirterek tüm kamu görevlilere sorumluluğa davet ediyorum.

ODTÜ'de Devrim Stadı'nda mezuniyet yapılmasına izin vermeyenlerin, ABD'deki eylemleri övmesi ikiyüzlülükten başka bir şey değildir. ODTÜ'deki Devrim Stadı'na silinemez 'Devrim' yazısını yazan, Filistin Davası'nda hepimizin önderi Deniz Gezmiş'tir. Aklınızı başınıza alın.

ÖĞRETMEN ATAMALARINI GÜNDEME TAŞIDI

MEB 85 bin ücretli öğretmen çalıştırıyor. Diğer taraftan 85 bin öğretmen atama bekliyor, atanmıyor. Mülakat kaldıracak deniliyor, mülakat gibi mülakat gibi yapıyorlar. Bundan 22-23 yıl önce 68 bin atanmayan öğretmen var, atamayacaksan niye okutuyorsun diyen Erdoğan, 1 milyon öğretmeni okutmuş ve atamamıştır. O hesabı şimdi size soruyoruz; madem atamayacaksınız niye okuttunuz?

Bugünlerde müfredat değişikliği gündemde. Ak Partili kadın seçmen evladının eğitimine yüz üzerinden 19 veriyor. Bize bağlı olsun, potansiyel seçmen olsun isteniyor. Ak Parti’ye oy veren seçmenlere sesleniyorum. Seçimi Kemal beyin kazandığını düşünelim. Hepimizin evlatlarının okuyacağı müfredatını, kendi partisinin sloganını koyduğunu düşünün. Ne hissedersiniz?

On yılda hazırladık, 7 günde görüş verin diyor. Bu ülke haftalar süren Milli Eğitim Şuraalarını biliyor. Bu müfredatı elbette çalışacağız, eleştireceğiz. Ancak bir oldu bittiyle, müfredat yapılması son derece sakıncalıdır. İlgilileri uyarıyorum.

'BUGÜNE KADAR 7 KEZ KAMUDA TASARRUF GENELGESİ YAYINLADILAR'

Bugüne kadar 7 tane kamuda tasarruf genelgesi yayınladılar. Sekizincisi gelecek. Türkiye’deki nüfusun yüzde 65’ini yönetiriz. Verginin yüzde 85’i bizim yönettiğimiz kentlerde olduğu bir durumda tasarruf çalışmalarının dışında kalamayız.

Tasarruf genelgesi ile israfı bitiren kötüye harcamanın ortadan kalktığı, paranın gerçek hak edenlere harcandığı bir süreci başlatıyoruz.

İsrafın kaynağı olanlar israfı durduramazlar. İtibardan tasarruf olmaz diyenler kamuyu tasarrufa ikna edemezler. Ama biz CHP olarak tasarruf genelgesi uyarız." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar