Özgür Özel, Danışma Kurulu'nun iptali hakkında konuştu: Numan Bey’e yakıştıramam ama akla müdahale geliyor

Özgür Özel, Danışma Kurulu'nun iptali hakkında konuştu: Numan Bey’e yakıştıramam ama akla müdahale geliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında saat 17.00'de Yargıtay'ın Can Atalay kararı üzerine toplanması beklenen TBMM Danışma Kurulu toplantısı yapılmadı. Toplantının iptalini yorumlayan Özel, "Akla yürütmenin yasamaya bir telkini geliyor" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Özgür Özel TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un saat 17.00 için kararlaştırılan Danışma Kurulu toplantısını az süre kala iptal etmesinin ardında “Yürütmenin yasamaya telkini” olduğuna inandığını söyledi.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında saat 17.00'de Yargıtay'ın Can Atalay kararı üzerine toplanması beklenen TBMM Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağı öğrenildi. CHP'nin ‘Danışma Kurulu toplansın’ çağrısı karşılık bulmadı.

Yargıtay'ın AYM üyelerine ilişkin suç duyurusunda bulunmasının ardından CHP lideri Özgür Özel, Numan Kurtulmuş'la telefonla görüştüğünü ve konuya ilişkin Meclis Danışma Kurulu'nun olağanüstü toplamasını talep ettiğini açıklamıştı.

YetkinReport’un sorularını yanıtlayan Özel, kurulun toplanmamasıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Numan Kurtulmuş'a CHP Grubu olarak Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Can Atalay dosyasında tahliye kararı veren Anayasa Mahkemesi üyelerine suç duyurusunda bulunmasıyla ortaya çıkan yargı krizini görüşmek üzere Danışma Kurulu toplantısı talebimizi ilettim. Bu talebimizi de üç nedene dayandırdık. Birincisi, hem teknik yönden hem hukuki ve siyasi yönden seçilmiş bir milletvekili olarak Can Atalay’ın hukukunun korunması. İkincisi, Yargıtay TBMM Başkanı olarak kendisine de müdahalede bulunuyor, neden kararı okutup Atalay’ın milletvekilliğini düşürmediğini sorguluyor. Yani Meclis’in hukukunun korunması yönü var. Üçüncüsü de bu kararın tek tek her bir milletvekilini tehdit eden, onların hukuku boyutu bulunuyor.

Bu toplantıya Genel Başkan ve Grup Başkanı olarak benim katılacağımı da söyledim.

'YAŞANANLARDAN HOŞNUT OLMADIĞINI SÖYLEDİ'

Sabahki tutumu farklıydı. Yaşananlardan kendisinin de hoşnut olmadığını söyledi. Bir Filistin heyeti geleceğini öğleden sonra 16-17.00 gibi olabilir mi diye sordu. Olur dedim. Nitekim bir süre sonra 17.00 randevusunu öğrendik. Meclis Başkanının 17.00’de bir programı olmadığını duyduk. Ben Ali Mahir Başarır Bey’den durumu öğrenmesini rica ettim. Numan Bey’le görüşmüş. 'Özgür Bey kusura bakmasın, bu defa mazur görsün' dediğini aktardı. Biz de daha önce CHP Grubu olarak kararlaştırdığımız üzere eylem kararı aldık.

'TÜRKİYE YARGI KRİZİNİ HALININ ALTINA SÜPÜREMEZ'

Meclis açık. Oturum bitince de CHP Grubu Genel Kurulu terk etmeyecek. Grubumuz sürekli olarak Meclis’te bulunacak. Milletvekillerimiz Meclis kapansa da Meclis’i terk etmeyecekler. CHP, Meclis’in açık olduğu her saat adalet meselesini gündeme getirip mücadelesini iç tüzük sınırları içerisinde verecek ancak Meclis kapandığında bir grubu oluşturacak sayı olan en az 20 milletvekiliyle ‘Adalet Oturumu’nu, Meclis’teki adalet nöbetini sürdürecek. Türkiye Cumhuriyeti devleti, iktidarı ve muhalefetiyle bu kadar büyük bir yargı krizini halının altına süpüremez, süpürülmesine izin vermeyeceğiz."

Özel'in, "Numan Bey’e yakıştıramam ama akla yürütmenin yasamaya bir telkini geliyor" açıklaması üzerine ise Yetkin, "Yürütme derken neyi kast ediyorsunuz? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı mı?" sorusunu yöneltti.

Özel, "Numan Bey’e telkinde bulunabilecek başka bir makam olabileceğini düşünmüyorum" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar