TBMM Danışma Kurulu toplanmayacak, CHP Meclis'i terk etmeme eylemine başlıyor

TBMM Danışma Kurulu toplanmayacak, CHP Meclis'i terk etmeme eylemine başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında saat 17.00'de Yargıtay'ın Can Atalay kararı üzerine toplanması beklenen TBMM Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağı öğrenildi. Bunun üzerine CHP Genel Kurulu terk etmeme eylemine başlıyor.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay'ın Can Atalay kararı üzerine Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş tarafından yapılacağı bildirilen ve saat 17.00'de toplanması beklenen Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağını açıkladı.

TBMM Danışma Kurulu'nun Yargıtay'ın Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay kararı nedeniyle Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararının ardından toplanacağı açıklanmıştı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Bu durumda dün gerçekleştirdiğimiz olağanüstü grup toplantısında aldığımız karar gereği, yargı krizi ve darbe girişimini gündemde tutmak amacıyla bugünden itibaren TBMM Genel Kurulu'nu terk etmeme eylemine başlıyoruz" dedi.

CHP grubu, Meclis Genel Kurulu"nda nöbet tutacağını açıklamıştı. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, “Genel Kurul’da kalınma kararı alındı. Umuyorum ki Danışma Kurulu’ndan tüm parti gruplarını temsilen olumlu bir karar çıkar, o zaman biz kendi kararımızı gözden geçiririz. Ancak bugünkü koşullar içerisinde Meclis’i terk etmeme kararını kararlılıkla sürdüreceğiz" demişti.

NE OLMUŞTU?

Can Atalay, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde TİP'ten milletvekili seçilmişti. Atalay'ın, "milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi" talebiyle yaptığı başvuru, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nce reddedilmişti. Yargılamaya devam edilmesi nedeniyle "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkının, tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle de "kişi hürriyeti ve güvenliği" hakkının ihlal edildiği ileri sürülerek Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapılmıştı.

Gezi davasından mahkum olduktan sonra milletvekili seçilen ve Anayasa Mahkemesi'nin hakkında ihlal kararı verdiği Avukat Can Atalay'ın dosyası Anayasa Mahkemesi tarafından yerel mahkeme olan İstanbul 13. Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Mahkeme, dosyada karar verme yetkisinin Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nde olduğunu belirterek dosyayı bu daireye göndermişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise kararı tanımamış, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını öne sürerek Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar