AP Türkiye Raportörü Amor'dan Yargıtay'ın Can Atalay kararına tepki: Gerçeküstü

AP Türkiye Raportörü Amor'dan Yargıtay'ın Can Atalay kararına tepki: Gerçeküstü
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Amor, Yargıtay'ın Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesini talep edip AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını 'gerçeküstü' diye niteledi. Amor, "Bu durum benzeri görülmemiş bir kurumsal krizi başlattı" dedi.

Artı Gerçek - Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, hem Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) TİP Hatay milletvekili Can Atalay hakkındaki hak ihlali kararına uymayı reddetmesi, hem de Atalay’ın başvurusunu haklı bulan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor'dan da tepki geldi.

Amor, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'de yaşanan yargı krizini "gerçeküstü" diye niteleyip Ankara'ya yargı bağımsızlığı uyarısında bulundu. AP Türkiye Raportörü şu ifadeleri kullandı:

"Yargıtay'ın milletvekili Can Atalay hakkındaki AYM hükmüne uymayı reddetmesi ve AYM üyelerine karşı suç duyurusunda bulunması gerçeküstü. Bu durum benzeri görülmemiş bir kurumsal krizi başlattı ve Avrupa Konseyi ile Avrupa Birliği tarafından Türkiye'nin yargısına ilişkin yıllardır dile getirilen tüm endişeleri teyit etti."

NE OLMUŞTU?

Can Atalay, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edildikten sonra 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde TİP'ten milletvekili seçilmişti. Atalay'ın, "milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi" talebiyle yaptığı başvuru, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nce reddedilmişti. Yargılamaya devam edilmesi nedeniyle "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" hakkının, tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle de "kişi hürriyeti ve güvenliği" hakkının ihlal edildiği ileri sürülerek Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapılmıştı.

Gezi davasından mahkum olduktan sonra milletvekili seçilen ve Anayasa Mahkemesi'nin hakkında ihlal kararı verdiği Avukat Can Atalay'ın dosyası Anayasa Mahkemesi tarafından yerel mahkeme olan İstanbul 13. Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Mahkeme, dosyada karar verme yetkisinin Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nde olduğunu belirterek dosyayı bu daireye göndermişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise kararı tanımamış, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını öne sürerek Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar