İktidar içindeki isim: 'Yargıtay kararı, Erdoğan'ın danışmanının ağzından çıkmış gibi'

İktidar içindeki isim: 'Yargıtay kararı, Erdoğan'ın danışmanının ağzından çıkmış gibi'
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Alican Uludağ, 'iktidar içindeki' bir kaynağının, Yargıtay'ın Anayasa Mahkemesi'ne yönelik suç duyurusu için, "Okuduğumda karar, sanki Cumhurbaşkanımızın bir danışmanının ağzından çıkmış gibi" dediğini belirtti.

Artı Gerçek - Anayasa Mahkemesi'nin TİP Milletvekili Can Atalay'ın tahliyesine yönelik 'hak ihlali' kararını uygulamayan Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, Yüksek Mahkeme üyeleri hakkında da 'anayasa ihlali ve yetki aşımı' iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti.

Yargıtay'ın bu adımı, hukuk çevrelerinin yoğun eleştirisine neden olurken, gazeteci Alican Uludağ, 'iktidar içindeki' bir kaynağının yorumunu sosyal medya hesabından paylaştı. Uludağ "İktidar içindeki bir kaynağım, Yargıtay dairesinin Can Atalay kararı için 'Okuduğumda karar, sanki Cumhurbaşkanımızın bir danışmanının ağzından çıkmış gibi' ifadesini kullandı. İsim de verdi" dedi.

UÇUM YARGITAY'A DESTEK VERDİ

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum dün yaptığı açıklamayla, Yargıtay'a destek verdi. Uçum şu açıklamayı yaptı:

"Anayasanın 14. maddesinin belirsiz olduğunu ileri sürmek AYM’nin görevi değildir. 14. Madde'ye belirlilik kazandıran Ceza Kanunları ve Ceza Yargısı kararlarıdır. AYM anayasanın açık hükmünün yanı sıra Ceza Kanunlarını ve Yargı Kararlarını da göz ardı ediyor. Ne yazık ki AYM’nin bu konuda verdiği kararlar tam bir yargısal aktivizm örneğidir. Bu çerçevede Yargıtay’ın Aym ihlal kararına uymama kararı gerekçeleriyle doğrudur. Tepki gösterenlerin Yargıtay kararını okuyup okumadıkları da ayrı bir sorundur. Suç duyurusu meselesi ise Milli Yargıya karşı saldırıların çok büyük bir birikim oluşturması sebebiyle reaksiyoner bir tavırdır. Bir anlamda kral çıplak demektir. Yönteminin bu olup olmadığı ayrıca tartışılır ama cesareti tartışılmaz. Yargıtay’ın kararı ayrıca turnusoldur, kim Milli Yargıdan yana kim değil belli olur. Türkiye, Milli Yargısını batıcı ve neo liberal yargı anlayışlarına karşı sonuna kadar savunacaktır, kimsenin bundan şüphesi olmasın." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar