Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'ndan Yargıtay'a destek: Kim 'milli yargı'dan yana belli olur

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'ndan Yargıtay'a destek:  Kim 'milli yargı'dan yana belli olur
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum, AYM'nin tutuklu vekil Can Atalay hakkında hak ihlali kararına uyulmamasına hükmeden Yargıtay'ın kararını "doğru" buldu. Kararın 'kim miili yargıdan yana yana kim değil' ayırt edecek bir turnusol olduğunu savundu.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, TİP Hatay Milletvekili seçilen Gezi Parkı davası tutuklusu Can Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasını destekleyen bir açıklama yaptı.

Yargıtay’ın Aym ihlal kararına uymama kararının "doğru" olduğunu savunan Uçum bir de turnusol benzetmesi yaptı.

Yargıtay kararı için "bir turnusoldur" diyen Uçum'un, "kim Milli Yargıdan yana kim değil belli olur" sözleri dikkat çekti.

AYM'nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali kararı vermesini MHP'li Feti Yıldız ile aynı sözlerle eleştiren Uçum, "Ne yazık ki AYM’nin bu konuda verdiği kararlar tam bir yargısal aktivizm örneğidir" dedi.

Uçum, Anayasa Mahkemesi'nin mahkumiyeti olan milletvekillerinin dokunulmazlığına ilişkin verdiği kararlarda "ısrarla Anayasa’yı tanımadığını" savundu.

ekran-goruntusu-2023-11-08-235254.jpg

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da Anayasa Mahkemesi'nin Atalay hakkındaki ihlal kararını "yargısal aktivizm" sözleriyle hedef almıştı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar