Özgür Özel'den Erdoğan'ın AYM sözlerine yanıt: Tek adam yetkilerini sınırlayan her şeyi düşman ediyor ilan ediyor

Özgür Özel'den Erdoğan'ın AYM sözlerine yanıt: Tek adam yetkilerini sınırlayan her şeyi düşman ediyor ilan ediyor
Yayınlanma:
A+ A-
Hatay'da konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erdoğan'ın AYM ile ilgili sözlerine ilişkin "Anayasalar tek adamların yetkilerini sınırlarlar. Ama bizim başımızdaki tek adam yetkilerini sınırlayan herkesi düşman ilan ediyor" dedi.

Artı Gerçek - Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM ile ilgili sözleri sorulan Özel, "Anayasalar tek adamların yetkilerini sınırlarlar. Ama bizim başımızdaki tek adam yetkilerini sınırlayan herkesi düşman ilan ediyor" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nde bireysel başvurunun önünü tıkayan ya da Anayasa Mahkemesi’nin zayıflatacak bir Anayasa değişikliğine izin vermeyeceklerini söyleyen Özel, "Ne yaparlarsa yapsınlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuda en ufak bir esneme olması mümkün değildir" diye konuştu.

'SİVİL DARBEDİR'

Özel şunları söyledi:

Anayasalar tek adamların yetkilerini sınırlarlar. Ama bizim başımızdaki tek adam yetkilerini sınırlayan herkesi düşman ilan ediyor. Bugün Anayasa Mahkemesi ile kavga ediyorlar ya Anayasa Mahkemesi’nde bulunan 15 üyenin 10’unu sadece kendisi geri kalanın 5’ini de partisi atadı zaten.

Ahmet Necdet Sezer'den kalan AYM üyesi bulunmuyor, kendi atadıkları ile de çatışmaya başladı. Bundan sonraki süreçte bu ülkenin adına demokrasi demezler. Şu anda yapmaya çalıştığı anayasayı ortadan kaldırmak için bir darbe girişimidir. Eğer topla tüfekle yapılıyorsa askeri darbedir, bu şekilde yapılıyorsa da sivil darbedir. Devletin tepsindeki Cumhurbaşkanının kriz çıkardığı nerede görülmüş. Bir partinin genel başkanı olduğu için kriz çıkarıyor. Yeni krizlerle de kendisine fırsat yaratmaya çalışıyor. Buna mecliste direniyoruz, sokaklarda, meydanlarda direneceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikensiz bir gül bahçesinde bunu yapacağını düşünmesine kesinlikle geçti vermiyoruz. Aklını başına alsın, biz buradayız. Cumhuriyet Halk Partisi burada. Onun bu milletin üstüne kapadığı zincileri teker teker kıracağız. Kapattığı meydanları özgürleştireceğiz.

ERDOĞAN KENDİ ÇIKARAMADIĞI KRİZİ YARGITAY'A ÇIKARTTI

Erdoğan, kendi çıkaramadığı krizi, Yargıtay'a çıkarttı, taşeron kullanıyor. Yargıtay'daki ceza dairesi alt işveren olarak Erdoğan'ın talimatıyla devletin tepesinde yargı krizi çıkarmıştır. Çıkan krizin sebebi ve darbe krizinin lideri Recep Tayyip Erdoğan'dır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar