İddia: Bakan Murat Kurum’un eşi RTÜK’te görevlendirildi

İddia: Bakan Murat Kurum’un eşi RTÜK’te görevlendirildi
Yayınlanma:
A+ A-
Bakan Kurum’un eşi Şengül Kurum’un RTÜK’te üst düzey bir kadroda görev yaptığı iddia edildi. Kurum'un RTÜK’teki görevi öncesinde TRT’de çalıştığı belirtildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un eşi Şengül Kurum’un; Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) üst düzey bir kadroda görev yaptığı öğrenildi. Matematik öğretmeni olduğu bilinen Şengül Kurum’un RTÜK’teki görevi öncesinde TRT’de çalıştığı bildirildi.

RTÜK’ün faaliyet raporlarına göre, kurumdaki personel sayısı 2019 yılında 434, 2020 yılında 522, 2021 yılında 557 ve 2022 yılında 610 kişiden oluşuyor. Eylül 2022 itibarıyla kurum personeli sayısı 637’ye yükseldi. Milletvekili, bakan, belediye başkanı, üst düzey bürokrat yakını bazı isimlerin RTÜK’e atandığı iddia edildi.

ANKA'da yer alan haberde ulaşan iddialara göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un eşi Şengül Kurum RTÜK'te görevlendirildi. Bakan Kurum daha önce, eşi Şengül Kurum'un matematik öğretmeni olduğunu ifade etmişti. Şengül Kurum’a RTÜK’te üst düzey bir kadroda görev verildi. Şengül Kurum’un, RTÜK’ten önce TRT’de görev yaptığı bildirildi. Kurum için, atandığı dönemde tamamı dolu üst düzey kadrolardan birinin boşaltıldığı ileri sürüldü.

Haberde Şengül Kurum’a ulaşmak için RTÜK’ün santralini aradığı ve santral görevlisi Kurum’un odasını bağladı, ancak telefona yanıt veren olmadığı belirtildi.

AKP MİLLETVEKİLİNİN EŞİ DAİRE BAŞKAN YARDIMCISI

Diğer atamalara ilişkin iddialar ise şöyle:

AKP Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın eşi Hamiyet Nilay Savaş… Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın akrabası olan Hamiyet Nilay Savaş, önce AKP’li Keçiören Belediyesi’nde çalıştı, daha sonra RTÜK’e Kamuoyu, Ölçme ve Yayın Araştırmaları Dairesi Başkan Yardımcısı olarak atandı. Hamiyet Nilay Savaş’ın ismi, Haziran 2015’te kurum bünyesinde düzenlenen görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girecek listede yer aldı. Bu listede Hamiyet Nilay Savaş’ın, o tarihte memur kadrosunda olduğu görüldü.

Eski AKP Trabzon Milletvekili Kemalettin Göktaş’ın yakını olduğu ileri sürülen Sinan Göktaş, RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Sinan Göktaş’ın RTÜK’te yapılan pek çok atama işleminde rol oynadığı da iddia edildi.

İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİNDEN DAİRE BAŞKAN VEKİLİ

Millî Eğitim Bakanlığı’nda İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Osman Arvas, RTÜK Uluslararası İlişkiler Dairesi’nde memur olarak atandı, bir süre sonra daire başkan yardımcısı olarak görevlendirildi. Arvas, RTÜK’ün internet sitesindeki bilgilere göre; şu anda aynı dairede Daire Başkanlığı görevini vekaleten yürütüyor.

RTÜK 1. HUKUK MÜŞAVİRİNİN KARDEŞİ, DAİRE BAŞKAN YARDIMCISI

RTÜK 1. Hukuk Müşaviri Özlem Sevgi Keleş’in kız kardeşi Özgül Keleş, RTÜK’te İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkan Yardımcısı olarak atandı.

TRT GENEL MÜDÜR YARDIMCISININ EŞİNE KADRO

TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez’in eşi Zeynep Öymez'in de RTÜK’te memur olarak görevlendirildiği ileri sürüldü. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ağustos 2022’de, Zeynep Öymez’in görevini, kurula gelip gelmediğini; RTÜK’ün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Özel’in soru önergesine Bakanlık tarafından henüz yanıt verilmedi.

RTÜK’ün bağlı olduğu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un danışmanı olduğu belirtilen Neşe Çıldık’ın kardeşi Ferudun Çıldık, RTÜK İdari ve Mali İşler Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. ANKA, Ferudun Çıldık’a; kardeşinin etkisi ile RTÜK’te daire başkan yardımcısı görevine atandığı yönündeki iddiaları aktardı. Çıldık, iddiaları kabul etmedi, kamu görevlisi olduğu için konuşamayacağını belirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan Abdullah Gülünay. Kars Valiliği Özel Kalem Müdürlüğü’nde görev aldı. Gülünay, şu anda RTÜK Strateji Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcısı.

BAKAN BOZDAĞ’IN YAKINI OLDUĞU İDDİA EDİLEN GÜRAN RTÜK’TE

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yakını olduğu iddia edilen Ömer Faruk Güran… Güran’ın RTÜK İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire’nde üst düzey bir kadroda görev yaptığı ileri sürüldü. Güran’ın, Twitter hesabında kendisini "Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Müdür" olarak tanıttığı görüldü. Güran’ın Twitter hesabında, Bakan Bozdağ ile ilgili paylaşımların yapılması dikkati çekti.

RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkan Yardımcısı Yasin Yiğit’in eşi Gülay Yiğit bir devlet hastanesinde hemşire olarak görev yapıyordu. Önce; Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkan Yardımcısı olarak atandığı, daha sonra kadrosunun müdürlük statüsüne indirildiği iddia edildi.

RTÜK BASIN MÜŞAVİRLİĞİ BİLGİ VERMEDİ

ANKA Haber Ajansı; iddia edilen atamaları RTÜK Basın Müşavirliği’ne sordu. Basın müşavirliği bilgi veremeyeceklerini belirtildi.

Öne Çıkanlar