RTÜK'ten Halk TV'ye program durdurma ve para cezası

RTÜK'ten Halk TV'ye program durdurma ve para cezası
Yayınlanma:
A+ A-
RTÜK, Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabını gerekçe göstererek Halk TV’ye ceza verdi. Buna göre Halk TV, suçluyu övmekten yüzde beş para cezası, beş kez de program durdurma cezası aldı.

Artı Gerçek - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV’de Serhan Asker’in programında HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Dad kitabının gösterilmesinin ardından kanala ceza verdi.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Demirtaş’ın kitabı gerekçe gösterilerek verilen cezaya dair, “RTÜK, Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabı Dad’ın tanıtıldığı Halk TV’ye suçluyu övmekten yüzde 5 para 5 kez de program durdurma cezası verdi. ‘Bazı kitaplar vardır ki bombadan daha tesirli’ olmaya devam ediyor! Kitaptan korkanlar ülkesi. Terör örgütüne üyelik noldu?” dedi.

RTÜK Üyesi Taşçı’nın RTÜK yönetimi tarafından alınan ceza kararlarına dair açıklamaları şöyle:

SHOW TV’YE CEZA

"RTÜK, sorumluların deprem sonrası istifa etmemesini eleştiren Ali Sunal’ın sunucusu olduğu Güldür Güldür’e ceza veremeyince programın yayıncısı Show TV’ye bir dizideki kadına şiddetten yüzde 5 para 5 kez de program durdurma cezası verdi. Oysa TRT’de kadına şiddetin alası var…

'GERÇEĞİ SÖYLEMENİN SUÇ SAYILDIĞI ÜLKE!'

Halk TV’ye Kayda Geçsin programında Turhan Çömez’in İskenderun’da jeneratör çalışmadığı için solunum cihazına bağlı insanların öldüğünü açıklamasının tarafsızlık ilkesine aykırı yayın olduğu gerekçesiyle yüzde 3 para cezası verildi. Gerçeği söylemenin suç sayıldığı ülke!

AKP'Lİ BELEDİYEYE ELEŞTİRİYE CEZA

Orta Sayfa programında dere yatağındaki yapılaşmanın ve yurtdışından aldığı ödeneklere karşın ıslah çalışması yapmayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin eleştirilmesini küçük düşürme sayan RTÜK; Fox TV’ye yüzde 3 para cezasını uygun gördü! İktidar belediyesi eleştirilemeyecek…

'KARŞI OY KULLANDIM'

Tele 1’e de Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar’ın 18 Dakika programındaki AKP’nin faşizan bir parti olduğu ifadesi ve kadın yürüyüşü yasağının eleştirilmesi nedeniyle yüzde 3 para cezası verildi. Kararların tamamına karşı oy kullandım. RTÜK bugünkü toplantında seçim öncesi eleştirel yayın yapan yayıncıları hizaya getirmeyi hedeflediğini aldığı bu kararlarla çok net gösterdi. Ama meydanı boş bırakmayacağız. Basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı mücadelesini ödünsüz sürdüreceğim…"

NE OLMUŞTU?

Halk TV'de, geçen hafta Seda Selek'in sunduğu "Perdenin Önü Arkası" programına katılan Holloway Londra Üniversitesi Öğretim Üyesi Mashuq Kurt, AKP'nin Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) ile ittifak kurmak istemesini değerlendirmişti.

"Devletin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin değil Osmanlı'nın dahi, Kürtlere yönelik siyasetinde hep benzer bir şey var" diyen Kurt. Bir şekilde ikilik dediğimiz bir eksende oluşan, menfaat gruplarından daha zayıf olanın daha güçlü olana karşı destekleme. Sömürgeci güçler de Afrika'da, Asya'da ve benzeri yerlerde yaptılar. Son tahlilde şunu söyleyebilirim: AK Parti, Kürt trenini kaçırdı, geçmiş olsun" ifadelerini kullanmıştı.

"Kürt treninin hangi aşamada kaçırdı?" sorusu üzerine Kurt, "2016'da Kürtlerin mahallelerini, kasabalarını, şehirlerini ve evlerini başlarına yıkarken kaçırdı. Daha ne olsun" yanıtını vermişti.

Halk TV programcısı Serhan Asker de yine geçen hafta Maraş merkezli depremler ve selden etkilenen Adıyaman'dan yaptığı canlı yayında, Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın son öykü kitabı "Dad"dan bahsetmişti.

Kitabı keyifle okuduğunu söyleyen Asker, şunları ifade etmişti:

"Selahattin Demirtaş cezaevinde beşinci kitabını yazdı herhalde. Üretim, üretim, üretim... Yazıyor Selahattin Demirtaş. Bize gönderdiği 'Dad' öykü kitabı, büyük bir keyifle okudum ben. Teşekkür ediyoruz bu inceliği düşündüğü için Sayın Selahattin Demirtaş'a. Aynı zamanda cezaevinde tutuklu bulunan özgürlük mücadelesi veren herkesi de buradan kucaklıyoruz. Deprem bölgesinden bütün halkımızın selamlarını, cezaevinde özgürlüğünü arayan tutuklulara, hükümlülere gönderiyoruz."

DEMİRTAŞ: SUÇA BULAŞMIŞ ‘TİRSONEKLER’SİNİZ

Bunun üstüne Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Halk TV’nin ‘provokatif’ yayınlar yaptığını iddia ederek inceleme başlatıldığını duyurmuştu.

Şahin, Demirtaş’ı da hedef alarak şunları söylemişti:

“Halk TV’nin yapmış olduğu provokatif yayınlar kabul edilemez. Ülkemizin sömürgeci olduğu iddia edilemez, silahlı terör örgütüne üye olmaktan hükümlü bulunan biri övülemez. Gerekli inceleme başlatılmıştır.“

Demirtaş’tan yanıtsa gecikmemişti. Demirtaş, Şahin’e şöyle seslenmişti:

“Hakkımda örgüt üyeliğinden hüküm yok boş herif! Yalan söyleme. Beni yedi yıldır 12 metrekarelik bir hücrede tutuyorsunuz ama ismim geçtikçe paçalarınız tutuşuyor. Çünkü biz halkız ve haklıyız. Sen ve patronların ise gırtlağa kadar suça bulaşmış ‘tirsonekler’siniz” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar