Kılıçdaroğlu: Erdoğan ekonomide daha sert tedbirler alacak, kimse bu suça ortak olmamalı

Kılıçdaroğlu: Erdoğan ekonomide daha sert tedbirler alacak, kimse bu suça ortak olmamalı
Eski CHP lideri Kılıçdaroğlu "Sarayla müzakere edilmez" sözleri hakkında konuşarak, “Halkın sorunlarını çözmek için siyaset yapıyoruz, sarayın sorunlarını çözmek için değil” dedi. Kılıçdaroğlu, açıklamasında ekonomi vurgusu yaptı.

Artı Gerçek - Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sarayla müzakere edilmez, mücadele edilir" çıkışı hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu, “CHP milletin temsilcisidir. Halkın sorunlarını çözmek için siyaset yapıyoruz, sarayın sorunlarını çözmek için değil. Kimse Erdoğan’ın işleyeceği bu suça ortak olmamalı” dedi.

Kılıçdaroğlu söz konusu açıklamayı, CHP'de genel başkanlık koltuğunu devrettiği Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'la 23 Nisan Resepsiyonu'nda bir araya gelmesi, Özel'in de Erdoğan'la beklenen ikili görüşmesi öncesinde "Elbette ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız, müzakereler, görüşmeler elbette olur liderler arasında" demesinin ardından yapmıştı.

‘SARAYIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN SİYASET YAPMIYORUZ’

Sözcü’den Aytunç Erkin’e konuşan Kılıçdaroğlu, söz konusu eleştirisiyle ilgili şunları söyledi:

“Partiden tamamen bağımsız söylüyorum. Sade bir yurttaş olarak düşüncelerimi ifade ediyorum. Bu kadar yoğun sorunların yaşandığı bir ülkede mesajımda da ayrıntıları saydım. Anayasada değişiklik örneğin. Ne yapılacak anayasada? ‘Değişiklik yapacağım’ diyor. Erdoğan’ın keyfi geldi diye anayasaya mı değiştireceğiz? Yapılan bütün değişiklikler Erdoğan’ın isteği üzerine oldu. Ülke tam anlamıyla felaketle karşı karşıya kaldı. Bunun neyini değiştirecek? Neresini değiştirecek? Rahatsız olduğu tek bir şey var: Namusu ve şerefi üzerine yemin etmişti herhalde bunu değiştirecek.”

Kılıçdaroğlu, “Sarayın sorunlarını çözmek için siyaset yapmıyoruz” dedi.

‘BAKIN; ERDOĞAN KENDİSİNE ORTAK ARIYOR’

Erkin’in “31 Mart sonrası kutuplaşmadan yumuşamaya yol alındı. Bu iyi değil mi?” sorusu yönelttiği Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Kutuplaşmadan çıkmanın yolu milletin refaha çıkmasıyla olur. Siz ya milletin tercümanı olacaksınız ya da... Emeklinin, işçinin, memurun, milyonlarca işçinin sorununu dile getireceksiniz, onların sorunlarını çözerseniz kutuplaşma da biter. Bütün o sorunlar bundan sonra daha da büyüyecek.

Alınan, alınacak ekonomik kararlar icra dosyalarını daha da artıracak, işsizlik çok daha büyüyecek. Bakın; Erdoğan kendisine ortak arıyor! Sorumlulukları üstlenecek ortak arıyor. Ortak arıyor net! Ekonomide daha sert kararlar alacak.

‘ERDOĞAN EKONOMİDE SERT TEDBİRLER ALACAK’

İşsizlik, fakirlik artacak, dolar yükselecek. Bu politikaları izlerken kendisine ortak arıyor. Nesini müzakere edeceğiz? Siz kimin temsilcisisiniz? CHP milletin temsilcisidir. Halkın sorunlarını çözmek için siyaset yapıyoruz, sarayın sorunlarını çözmek için değil. Kimse Erdoğan’ın işleyeceği bu suça ortak olmamalı. Erdoğan ekonomide daha sert tedbirler alacak, Mehmet Şimşek sert tedbirler alacak. Aldığı tedbirlere, milleti perişan edecek tedbirlere kimsenin ortak olma hakkı yoktur.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar