Savcılık 'FETÖ' soruşturmasında Akşener'in HTS kayıtlarını incelemiş

Savcılık 'FETÖ' soruşturmasında Akşener'in HTS kayıtlarını incelemiş
Ankara Başsavcılığı tarafından 2016 yılında başlatılan 'FETÖ' soruşturması kapsamında iki yıl önce İYİ Parti lideri Meral Akşener’in HTS kayıtlarının incelendiği ortaya çıktı.

Artı Gerçek - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 15 Temmuz darbe gecesi bir 'FETÖ imamıyla' Sarıyer'de görüştüğü iddiasıyla yürütülen soruşturmaya ilişkin yeni bir bilgi ortaya çzıktı.

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Akşener hakkında 2016 yılında FETÖ soruşturması başlattı. Başsavcılık, 28 Mayıs 2019 tarihinde ise “Soruşturma içeriğinin şüpheli veya müdafi tarafından öğrenilmesi halinde soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği değerlendirilerek” dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanmasına karar verdi. Soruşturma 6 yıl boyunca Meral Akşener’in ifadesine başvurulmadan uzatıldı.

GİZLİ TANIK İFADESİ KONULDU

Akşener’in darbe girişimi öncesi ve sonrası tüm HTS kayıtları savcılık tarafından incelemeye alındı. Akşener soruşturmasına ilişkin üst düzey bir yargı mensubu, “Meral Hanım'ın HTS kayıtlarına bakıldı. Ancak bu bayağı önce yapıldı. O süreçte henüz dosyaya herhangi bir tanık/ gizli tanık ifadesi girmemişti” dedi.

Ayrıca soruşturma çerçevesinde Siirt’te FETÖ’den tutuklu olan bir şahıs ‘itirafçı’ oldu. İddiaya göre bu şahıs Akşener’in darbe girişiminden haberdar olduğunu, darbeyi ve komuta eden “Yurtta sulh cihanda sulh” konseyiyle irtibatlı olduğunu öne sürdü. Şahsın bu beyanın da soruşturma dosyasına sokulduğu öğrenildi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar