Sezgin Tanrıkulu: Diyarbakır Cezaevi elektrik işkencesiyle anılırdı, şimdi de DEDAŞ'ın elektrik işkencesi var

CHP'li Tanrıkulu, maaş ve özlük haklarının düzeltilmesi için iş bırakan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) işçileri için bir açıklamada bulundu: "12 Eylül döneminde elektrik işkencesiyle anılırdı. Şimdi de DEDAŞ’ın elektrik işkencesi var."

Artı Gerçek - CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İl Başkanlığı’nda haftalık halkla buluşma toplantısını bugün düzenledi.

Sezgin Tanrıkulu, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'de (DEDAŞ) çalışan işçilerin, özlük haklarının verilmesi, maaşların yükseltilmesi ve sendikaya üyelik hakkının verilmesi talepleri karşılanmayınca iş bırakması üzerinden bir açıklamada bulundu.

Tanrıkulu, "12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi elektrik işkencesiyle anılırdı. Şimdi de yurttaşlarımıza DEDAŞ’ın elektrik işkencesi var. Kolektif cezalandırma devam ediyor. Bir abone kaçak elektrik kullanmışsa bütün bir mahallenin, bütün bir köyün elektriği kesiliyor, kolektif bir biçimde cezalandırılıyor" dedi.

Tanrıkulu, kentin sorunlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

'KAYYIM BELEDİYECİLİĞİ DİYARBAKIR'IN TÜM VARLIKLARINI TALAN EDİYOR'

“Bugün itibarıyla Yenişehir Belediyesi kayyımının yaptığı bir ihale var. Bu ihale, Dokuzçeltik köyünde Hazine’den Yenişehir Belediyesi’ne devredilen bir arsa ile ilgili. Dokuzçeltik Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlarımız bu arsanın satışa çıkarılmasından şikayetçi. Burada büyük bir rant var. 90 Milyon TL muhammen bedelle satılacak olan burası oysa üzerinde yapı olmasa yaklaşık 700 milyon TL olduğu ifade ediliyor. Nereden bakarsanız büyük bir rant var. İnşaat Mühendisleri Odası ve kentin sivil toplum dinamikleri bu satışa karşılar. Ama kayyım belediyeciliği maalesef Diyarbakır’ın tüm varlıklarını talan ediyor. Biz bu olayın peşini bırakmayacağız ve üzerimize ne düşüyorsa yapacağız.

'DİYARBAKIR PİSLİKTEN, KİRDEN, ÇÖPTEN VE SİNEKTEN GEÇİLMİYOR'

Diyarbakır pislikten, kirden, çöpten ve sinekten geçilmiyor. Maalesef zamanında ilaçlama yapılmadı Diyarbakır'da ve bugün Sur ilçesinde idik. Caddeler, sokaklar kir içerisinde, çöp içerisinde, sinek istilası içerisinde neredeyse bütün Diyarbakır. Kayyım belediyeleri ve büyükşehir belediyesi yeterli ilaçlamayı ve temizliği yapmıyor. Diyarbakır bunu hak etmiyor. Ben belediyeyi göreve çağırıyorum. Sur ilçesi ve diğer ilçelerimizi temiz tutun. Sineklere yönelik ilaçlamayı zamanında yapın.

'DEDAŞ ÇALIŞANLARI BÜYÜK BİR MOBBİNG ALTINDA'

12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi elektrik işkencesiyle anılırdı. Şimdi de yurttaşlarımıza DEDAŞ’ın elektrik işkencesi var. Kolektif cezalandırma devam ediyor. Bir abone kaçak elektrik kullanmışsa bütün bir mahallenin, bütün bir köyün elektriği kesiliyor, kolektif bir biçimde cezalandırılıyor. Ayrıca DEDAŞ çalışanları da büyük bir mobbing altında. Merkezde çalışanlara mobbing uygulanıyor. Alanda çalışanların emekleri sömürülüyor ve pasif direniş başlatmışlar. DEDAŞ çalışanlarının yanındayız, emek sömürüsüne karşıyız, mobbinge karşıyız. Dayanışma içerisinde olmaya ve onların yanında durmaya devam edeceğiz. DEDAŞ yetkililerine sesleniyorum. Emek sömürüsünden vazgeçin, orada çalışanlara mobbing uygulamayın." (ANKA)

Öne Çıkanlar