Soylu, Kars'ta öz yönetim kurma çabası olduğunu iddia etti: İstihbarat ve Emniyet tespit etti

Soylu, Kars'ta öz yönetim kurma çabası olduğunu iddia etti: İstihbarat ve Emniyet tespit etti
HDP'nin henüz kayyım atanmayan son il belediyesi Kars'a da kayyım atanmış ve Eş Başkan Ayhan Bilgen tutuklanmıştı.

Kars'ta 'özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımlarının olduğunu' öne süren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen'in Ankara'da Kobane eylemleri gerekçe gösterilerek tutuklanması ve yerine kayyım atanmasına ilişkin konuştu.

'Kars'ta öz yönetim kurulmaya çalışıldığını' iddia eden Soylu, istihbarat ve emniyetin bunu 'tespit ettiğini' söyledi. Soylu, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Mahkemenin de tespit ettiği, daha doğrusu istihbarat ve emniyetin daha sonra da davanın gidişatından da bizim anladığımız böyle bir öz yönetim anlayışı var. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut. Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının sürekli devam etmesi, aynı zamanda kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye kadar giden yeni bir anlayış söz konusu. Bütün bunları devlet görmezden gelemez. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Bunu açık söyleyeyim. Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz. Demokrasi de buna müsaade etmez. Hukuk devleti de buna müsaade etmez."

Ankara ve Kars'ta yürütülen operasyonlar kapsamında Kars Belediyesi Eş Başkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca tutuklanmış, yerlerine atanan kayyım vali belediye önünde 'fetih namazı' kılmıştı.

Öne Çıkanlar