Süleyman Soylu, 14 Mayıs seçimlerini 'darbe girişimi' olarak nitelendirdi

Yayınlanma:
A+ A-
İçişleri Bakanı Soylu, ekonomik krizin gölgesinde gidilen ve Erdoğan'ın anketlerde geride göründüğü 14 Mayıs seçimleri için ‘Batı'nın darbe girişimi’ iddiasında bulundu: "15 Temmuz onların fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs da siyasi darbe girişimleridir."

Artı Gerçek - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28. Dönem Parlamentosu'nu belirlemek için 14 Mayıs'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ni 'siyasi darbe girişimi' olarak nitelendirdi.

Kamuoyu anketlerinde, üçüncü kez aday olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oylarının giderek düşmesi ve giderek derinleşen ekonomik krizin gölgesinde, 14 Mayıs seçimlerinin sonucu da giderek merak konusu oldu. Siyasilerden seçime yönelik açıklamalar da hız kesmeden devam ediyor.

Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "14 Mayıs 2023, Batı'nın siyasi darbe girişimidir. Türkiye'yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların 14 Mayıs'ta her birini bir araya getirerek oluşturulabilecek darbe girişimidir" dedi. 15 Temmuz darbe girişimi ile 14 Mayıs seçimlerini kıyasladı.

Fatih'te, İstanbul İlim ve Kültür Vakfını ziyaret eden AKP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı Soylu, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin konuştu.

'14 MAYIS 2023, BATI'NIN SİYASİ DARBE GİRİŞİMİDİR'

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini anımsatan Soylu, 14 Mayıs seçimleri için de 'siyasi darbe girişimi' ifadesini kullandı.

Soylu, "15 Temmuz onların fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs da siyasi darbe girişimleridir. Bu kadar açık ve nettir. 14 Mayıs 2023, Batı'nın siyasi darbe girişimidir. Türkiye'yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların 14 Mayıs'ta her birini bir araya getirerek oluşturulabilecek darbe girişimidir. Bunu ben söylemedim. Bunu bugün Amerika'nın başındaki zat yıllar önce söyledi. Yıllar önce denedikleri bütün yöntemler berhava olunca ancak böyle bir yöntemle Türkiye'yi ele geçirebileceklerini ifade ettiler" dedi.

14 Mayıs'ta yapılacak seçimin kolay bir seçim olmadığına işaret eden Soylu, "Bu seçim, herkesin bütün müktesebatını ortaya koyduğu bir seçimdir. Bu seçim, herkesin bütün birikimini ortaya koyduğu bir seçimdir. Onun için bütün birikimimizi ortaya koymalıyız. Ben koymaya çalışıyorum. Hayatımda ne kadar, nereye dokunmuşsam, her birini harekete geçirmeye çalışıyorum. Çünkü bu bizim şahsi meselemiz değildir. Bu sadece bizim memleketimizin meselesi de değildir" değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Öne Çıkanlar