Ticaret Bakanlığı'nda Ömer Bolat dönemi: 'Önceliğimiz fiyat istikrarını sağlamak'

Ticaret Bakanlığı'nda Ömer Bolat dönemi: 'Önceliğimiz fiyat istikrarını sağlamak'
Yayınlanma:
A+ A-
Yeni Ticaret Bakanı Ömer Bolat, görevi Mehmet Muş'tan devraldı. Bolat, önceliklerinin 'fiyat istikrarını sağlamak' olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Ticaret Bakanlığı'nda Ömer Bolat, görevi Mehmet Muş'tan devraldı. Koronavirüsün piyasalardaki etkisine dikkat çeken yeni bakan Bolat, "Halkımızın satın alma gücünün korunması konusunda, enflasyon oranında son 6-7 aydır yaşanan geriye gidişi daha da hızlandırıp fiyat istikrarını sağlamak önceliğimizdir” dedi.

28. dönem milletvekilliği seçimleri sonrası kabinenin çoğunun milletvekili olmasıyla kabine de değişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabineyi dün akşam açıkladı. İki bakan dışında tüm kabine değişti. Ticaret Bakanlığı'nda ise Ömer Bolat, görevi Mehmet Muş'tan devraldı.

MUŞ: İKİ YIL ÖNEMLİ YAPISAL DEĞİŞİKLİKLER YAPTIK

Eski bakan Muş, devir teslim töreninde şunları söyledi:

“Bakanımıza görevi devrediyoruz. Burası güzel bir bakanlık Sayın Bakanım, önemli bir işlevi var ticari hayatın düzenlenmesinde. İki yıl, önemli yapısal değişiklikler yaptık. Daha önce de Ömer Bey ile çalıştık, kendisinin bakan olarak atanmasından çok büyük memnuniyet duydum. İçim çok rahat. Bu, bir bayrak yarışıdır. Biz, Ruhsar (Pekcan) Hanım’dan aldık, belli bir seviyeye getirdik, inşallah Sayın Bakanımız da bizden alıp dahi iyi bir seviyeye getirecektir. Bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yapısal düzenlemelerde önemli adımlar attık, bundan sonra da bakanlığımızın ihtiyaç duyacağı yasal düzenlemelerde biz de parlamentonun bir üyesi olarak elimizden gelen desteği her zaman vermeye çalışacağız.”

'MÜSİAD, TÜSİAD, ASKON VE DİĞER TÜM KURULUŞLARIMIZLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ'

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise şöyle konuştu:

“Bu görevi başarıyla yürüten değerli bakanımız Mehmet Muş beyefendiye ve ekibine şükranlarımı sunuyorum. Cumhurbaşkanımız liderliğinde AK Parti hükümetlerinin hepsi çok başarılı hizmetlerde bulundular. Görev yapmış Ticaret Bakanlarımızın hepsi aldıkları bayrağı daha yükseğe taşıdılar, şahsen buna şahidim.

İhracatımızın 36 milyar dolardan 20 yılda 255 milyar dolara yükselmesinde hepsinin emekleri, katkıları çok büyük. Seçim bitti, zorlu bir seçim süreci geride kaldı. Seçim gerginliği de geride kaldı, artık Türkiye Yüzyılı başladı. Bundan sonra her şey Türkiye’miz için, halkımız için diyoruz. İş dünyamızın temsilcileri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TESK, esnaf odalarımız, gönüllü kuruluşlarımızı MÜSİAD, TÜSİAD, ASKON ve diğer tüm kuruluşlarımızla birlikte çalışacağız. İş dünyamızı, sanayi ve ticaret kuruluşlarımızı, organize sanayi bölgelerimizi iyi tanıyorum. Var olan sorunları birlikte çözeceğiz. Milletvekillerimizle de birlikte çalışacağız. Türkiye Yüzyılı’nda, güçlü bir ekonomi ile halkımızın refahı ve mutluluğu için çok çalışacağız.

'FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAMAK ÖNCELİĞİMİZ'

Temel hedefimiz üretimi ve ticareti artırmak. Mal ve hizmetler ihracatımızı sürekli büyüterek cari açığımızı iyileştirmek ve döviz rezervlerimizi artırmak istiyoruz. Bu noktada, hizmetler ihracatımızın da mal ihracatımız kadar çok önemli olduğunun altını çizmek istiyoruz. Dünyayı 2-2,5 yıl kadar kasıp kavuran Covid-19 salgınından dolayı ticaret piyasasında oluşan bazı olumsuz etkileri, tortuları, aşırı fiyat artışlarını tamamen kaldırmaya odaklanacağız. Halkımızın satın alma gücünün korunması konusunda, enflasyon oranında son 6-7 aydır yaşanan geriye gidişi daha da hızlandırıp fiyat istikrarını sağlamak önceliğimizdir.” (ANKA)

Öne Çıkanlar