TİP Sözcüsü Kadıgil, istismara uğrayan çocuğun sözlerini Meclis tutanaklarına geçirtti

TİP Sözcüsü Kadıgil, istismara uğrayan çocuğun sözlerini Meclis tutanaklarına geçirtti
Türkiye İşçi Partisi Sözcüsü Sera Kadıgil, Hiranur Vakfı’nda istismara uğrayan H.K.G’nin ifadelerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yüzüne okuyarak Meclis tutanaklarına geçirtti.

Artı Gerçek - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının altı yaşından itibaren 'evlilik' adı altında cinsel köleleştirilmesine ilişkin sarf ettiği “Bunlar son derece insani ve siyasetin konusu değil” sözleri TBMM Genel Kurulu’nda protesto edildi.

Muhalefet partilerinin milletvekilleri, Yanık’ın konuşmasını istifa sloganlarıyla protesto ederken Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, H.K.G’nin dava dosyasına giren ifadelerini okuyarak TBMM tutanaklarına geçirtti. Kadıgil, stenograflara seslenerek “Yusuf Ziya Gümüşel ve de İsmailağa tarikatının lideri altı yaşındaki çocuğunu 30 yaşındaki bir adama peşkeş çekti! Peşkeş çekti! İsmailağa tarikatını savunanlar o kürsüde, arkanızda duruyorlar, bunları yazın” dedi.

'AĞZINI AÇ DA TARİKATA BİR LAF ET DERYA'

“Bu çocuğun ifadeleri Meclis tutanaklarına girecek” diyen Kadıgil “Ağzını aç da tarikata bir laf et Derya. Bak burada ifadesi” diyerek çocuğun ifadelerini aktardı:

“Zamanla her şey normalmiş gibi davranılmaya başlandı. Ben çocuklar küçükken evleniyor sanıyordum. Ailem bana 'Kadir'e itaat etmezsen melekler sana lanet eder, cehennemde yanarsın.' dedi….Tam kaçacakken ailem beni yakaladı. Babam beni darbetti. Elimden telefonu aldı. Babam 'Büyük günah işledin' dedi. Sözlerinden çıkamadım."

'BU ÇOCUK SİZİN BESLEDİĞİNİZ TARİKAT ELİYLE TECAVÜZE UĞRADI!”

Yanık’a seslenen Kadıgil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Babası vermiş, anası vermiş; altı yaşında tecavüze uğramış, normal kabul etmiş; okula gönderilmemiş! Hiç utanmadın Derya! Yazıklar olsun sana! Sistematik değil dedin. Sizin beslediğiniz tarikat eliyle tecavüze uğradı! Yirmi yıl tecavüze uğradı! Avukatlığına yazıklar olsun!”

'MAĞDUR 2020’DE KORUMAYA ALINIYOR AMA İSTİSMAR YUVASI MEDRESE HALA ÇALIŞIYOR!'

TBMM Genel Kurulu’nda Bakan Yanık’ın “Mağdur 30 Kasım 2020'de savcılığa müracaat etmiş, savcılıktan bize gelmiş. Aralık ayında bize gelmiş, konukevimize almışız” sözlerinin ardından tepkisini dile getiren Kadıgil, “Mağdur 2020’de korumaya alınıyor ama istismar yuvası medrese hala çalışıyor! Kaçabilen bir çocuğu korumakla övünen bakan ağzını açıp tarikata, altı yaşında kızını 30 yaşında halefine ‘gelin’ eden şeyhine tek laf edemiyor! Organize tecavüzcüler iki yıldır serbest! Çıkmış hala konuşuyor!” dedi. Kadıgil, Bakan Yanık’a “ Tecavüzcüler ne zaman tutuklanacak?” diye de sordu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar